Vláda má podle Maláčové jednat o prodloužení Antiviru příští týden

Vláda se chystá příští týden vyhodnotit program Antivirus a jednat o jeho případném pokračování a podobě. Ministerstvo práce předloží výsledky poskytování příspěvků na mzdy i odpuštění odvodů menším firmám. ČTK to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová je přesvědčena o tom, že program v srpnu neskončí a prodlouží se. Přesný termín vládního jednání podle šéfky resortu práce ještě není stanoven.

Antivirus mohou využít firmy, na které dopadla koronavirová krize. Program pokrývá období od vyhlášení nouzového stavu od 12. března do konce srpna. Někteří členové vlády z ČSSD i za ANO už mluvili o prodloužení do konce roku. Žádají to odbory i zaměstnavatelé.

"Já si myslím, že pokračování po srpnu je jasná věc. Spíš jde o ty parametry - jestli úplně ve stejném módu, nebo jestli budou parametrické změny," uvedla ministryně.

Program Antivirus zahrnuje tři druhy podpor. Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39.000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29.000 korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu lidí.

"Řízený exit z áčka a béčka mělo být céčko. Podle toho, do jaké míry bude masový, se budou úvahy ubírat dál," řekla Maláčová.

Podle posledních zveřejněných údajů vyplatil stát na příspěvcích A a B ke 12. červenci 14,49 miliardy korun. Dostalo je 56.963 firem na 719.256 pracovníků. V březnu se víc vydalo na podporu A, od dubna se víc využívá B. Kolik zaměstnavatelů má úlevu na odvodech, nechtěla šéfka resortu upřesnit. "Bude to úspěšný program, to lze asi říct," uvedla pouze ministryně k prominutí pojistného. Výsledky plánuje zveřejnit příští týden na tiskové konferenci.

Sociální pojištění se odvádí do 20. dne následujícího měsíce. Firmy, které měly zájem o prominutí odvodů, to musely sociální správě dát vědět do 20. července. Odklad pojistného za květen až červenec se sníženým penále pak mohli mít zaměstnavatelé, kteří neposlali odvody do 20. června.

Ministerstvo nyní údaje zpracovává. Předloží je vládě. Ta už dřív oznámila, že o prázdninách program podrobně vyhodnotí a rozhodne o jeho případném pokračování či změnách. "Příští týden by mělo být setkání ohledně prodloužení (Antiviru)," dodala Maláčová.

Antivirus má bránit propouštění. Nezaměstnanost v Česku se zatím zvedala velmi mírně. Od března do června se zvýšila ze 3,0 na 3,7 procenta. Úřady práce evidovaly na konci pololetí 269.637 zájemců o zaměstnání, tedy o 44.000 víc než před čtvrt rokem. Podle ministryně je za nízkými čísly právě vládní program s příspěvky na mzdy. Podle některých odborníků ale Antivirus podporuje i pracovní místa, která by už neexistovala.

Podle iniciativy ekonomů a dalších expertů KoroNERV-20 je nežádoucí, aby Antivirus konzervoval minulý stav ekonomiky a bránil modernizaci. Uskupení navrhuje podporu B a C ukončit a zavést kurzarbeit podle německého vzoru. Stát by tak nepřispíval na mzdu lidem, kteří nepracují, ale dorovnával by výdělek těm, kteří mají kvůli poklesu poptávky snížený úvazek, popsal KoroNERV-20. Podle něj by mohl zůstat příspěvek A pro případ nařízené karantény či uzavření provozů v lokálních ohniscích nákazy.

O podobě dlouhodobého kurzarbeitu vyjednávají s vládou odbory a zaměstnavatelé. Maláčová už dřív řekla, že chce návrh změny zákona předložit v srpnu.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 16:03 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama