Vláda může bez stavu nouze omezit i služby, je přesvědčen Jurečka

Vláda může na základě zákona o ochraně veřejného zdraví omezit i prodej služeb, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Také Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by podle něj dál mohla distribuovat ochranné pomůcky, což ve čtvrtek vyloučil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Marian Jurečka
doporučujeme

Kabinet ANO a ČSSD aktuálně jedná o možnostech regulace koronavirové pandemie poté, co dolní komora ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav.

Podle Jurečky je mnoho opatření možné realizovat nejen na základě zdravotního zákona, ale též zákona o ozbrojených silách ČR nebo o hasičském záchranném sboru. Kabinet tak podle něj může plošně omezit prodej služeb, zakázat hromadné kulturní a sportovní akce, uzavírat školy, ubytovací zařízení i restaurace, zakazovat a omezovat cestování a dopravu nebo omezovat návštěvy ve zdravotnických zařízeních.

Zároveň musí vláda opatření jasně zdůvodnit a vysvětlit důvody jejich nařízení. Také pokud by kabinet nutně musel přistoupit na urgentní nákup, může to podle Jurečky odůvodnit a využít jednací řízení bez uveřejnění. SSHR pak může dál být plně součinná a bezplatně distribuovat ochranné pomůcky včetně vybavení, jako jsou plicní ventilátory či lůžka, uvedl lidovecký šéf na základě právních analýz, které si koalice nechala vypracovat.

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že je nutné vypracovat harmonogram otevírání škol za jasně stanovených podmínek. Zároveň by se podle Kupky mělo efektivněji testovat na koronavirus, a to všemi dostupnými typy testů, a rychleji očkovat.

Jurečka si neumí představit, že by vláda udělala "neférovou kličku" a nově vyhlásila nouzový stav bez ohledu na rozhodnutí Sněmovny. "Taková cesta nemusí vůbec být použita a je podle nás za hranou," řekl. Hamáček dnes ráno České televizi řekl, že pokud hejtmani kabinet o nové vyhlášení stavu nouze požádají, vláda jim pravděpodobně vyhoví.

Například hejtmani Pardubického a Moravskoslezského kraje už oznámili, že tak učiní. Šéf KDU-ČSL ale očekává, že většina hejtmanů se bude klonit spíše k využití standardních legislativních nástrojů na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Opětovné vyhlášení nouzového stavu označili v posledních dnech ústavní právníci, které ČTK oslovila, za obcházení ústavy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

08.03.2021 21:50 Aktualizováno Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na…

Babiš odletí ve středu na návštěvu Izraele, Petříček příští týden navštíví…

08.03.2021 20:41 Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odpoledne poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude…

Pracovníci sociálních služeb dostanou odměnu 15.000 až 50.000 korun,…

08.03.2021 18:36 Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie…

Istanbulská úmluva se podle Válkové asi do voleb nejspíš ratifikovat nebude

08.03.2021 17:54 Takzvaná Istanbulská úmluva proti domácímu násilí a násilí na ženách se do voleb v Česku nejspíš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama