Vláda nemá podporu pro rozpočet. Deficit obrovský, na boj s koronavirem přitom jde jen málo, upozorňuje ODS

Vláda zatím nemá ve Sněmovně podporu pro návrh státního rozpočtu na příští rok. Opoziční strany mimo jiné kritizují, že rozpočet, který počítá se schodkem 320 miliard korun, nezahrnuje dopady daňového balíčku, který Senát ve čtvrtek s úpravami vrátil do dolní komory. Zástupci stran to řekli na dnešních tiskových konferencích.

Petr Fiala, předseda ODS

Poslanecký klub komunistů, kteří dosud vládu vždy při schvalování nejdůležitějšího zákona roku podpořili, se k poradě sejde dnes vpodvečer. KSČM chce převést deset miliard korun do vládní rozpočtové rezervy, s čímž nesouhlasí zástupci kabinetu.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po setkání s prezidentem Zemanem dnes potvrdila, že podporu pro rozpočet vláda zatím nemá. "Jednáme o podpoře, ale úplně ji nemáme. Dnes ještě povedeme jednání celý den a věřím, že to nějak vyřešíme," uvedla.

Jednání potvrdil i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Jednáme stále nejen s KSČM, ale snažíme se tu podporu najít i jinde. Do hlasování zbývá ještě nějaký čas, očekáváme ho zítra večer. Věříme, že rozpočet bude Poslaneckou sněmovnou přijat," uvedl.

Podle předsedy ODS Petra Fialy jde o obrovský deficit. "Jasně říkám, že ODS tento rozpočet nepodpoří," uvedl. Připomněl, že letos poslanci na žádost vlády třikrát zvyšovali deficit až k 500 miliardám korun. Na přímou či nepřímou pomoc v epidemii koronaviru šlo podle Fialy "nějakých 180 miliard korun", zbytek jde podle něj na vrub nepříliš dobrého hospodaření vlády. V rozpočtu na příští rok ODS navrhla úspory zhruba ve výši 80 miliard korun, uvedl.

"Piráti navržený státní rozpočet nepodpoří, protože je o 100 miliard mimo realitu," řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Pozměňovací návrhy strany směřují například k posílení financování sociálních služeb. "V případě, že by rozpočet jako takový neprošel, tak budeme prosazovat jednání na úrovni vlády a opozice o tom, jaký má být další postup. Rozhodně neuzavřeme separátní dohodu s hnutím ANO," poznamenal.

KDU-ČSL bude podporovat pozměňovací návrhy, které budou směřovat k hledání úspor v rozpočtu. Lidovci sami připravili několik návrhů, například navýšení peněz pro sociální služby o dvě miliardy korun, posílení financování opatření proti suchu o jednu miliardu nebo 300 milionů korun pro dobrovolné hasiče na náklady, které jim vznikly při pomoci při koronavirové epidemii. Rozpočet jako celek podporu KDU-ČSL nemá, případné krátké rozpočtové provizorium by podle předsedy strany Mariana Jurečky neznamenalo nic dramatického.

Krátké provizorium by nemělo zvláštní dopad ani podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. V rozhovoru s ČTK u příležitosti svých čtvrtečních 60. narozenin ale řekl, že se podle něj ve Sněmovně najde někdo v uvozovkách poctivý a odpovědný, kdo podporu rozpočtu vlády ANO a ČSSD za něco vymění.

Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářové vláda při sestavování rozpočtu selhala, a hnutí jej tak nepodpoří. Kabinet podle ní návrh připravil s heslem "Po nás potopa.". Hnutí SPD sice podporuje zrušení superhrubé mzdy, které zahrnuje daňový balíček, rozpočet ale nepodpoří, neboť vláda odmítá návrhy na úspory. Podle místopředsedy SPD Radima Fialy by kabinet měl šetřit například na "financování politických neziskových organizací, solárních baronů, inkluze nebo předražených zbrojních zakázek".

Best in covid? Podle dat jsou Česko a Slovensko mezi nejhoršími státy světa

03.12.2021 11:25 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních sedm dní je na světě nyní nejhorší situace v…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu pro…

03.12.2021 12:19 Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Vakcína Pfizer/BionTech bude chránit i před omikronem, očekává výrobce

03.12.2021 17:40 Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer,…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům, radí i ohledně…

03.12.2021 22:00 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Kulhánek se má stát velvyslancem při OSN, Jindrák na Slovensku, píše server

03.12.2021 18:01 Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi v uplynulých dnech schválila některé nové velvyslance. Ředitel…

Polsko souhlasí s českou pomocí na běloruských hranicích

03.12.2021 16:40 Aktualizováno Polsko souhlasí s českou pomocí na běloruských hranicích, sdělilo dnes ČTK české ministerstvo…

Státní zástupce napadnul rozhodnutí ministerstva, podle kterého Mynář…

03.12.2021 14:56 Aktualizováno Nejvyšší státní zástupce podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého…

Babiše se pokusil napadnout útočník s pistolí a nožem, nyní je v Bohnicích

03.12.2021 14:07 Aktualizováno Incident na úřadu vlády, o němž informoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve videu na svém…

Kulhánkův náměstek si předvolal běloruskou diplomatku kvůli případu…

03.12.2021 13:54 Aktualizováno Náměstek ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) Jan Kohout si předvolal chargé d'affaires…

Zeman nemá podle Mynáře příznaky nákazy, s Fialou se setká záhy po…

03.12.2021 13:50 Prezident Miloš Zeman i nadále nemá klinické příznaky onemocnění covid-19. ČTK to dnes řekl kancléř…

Jurečka Zemanovi řekl, jaké má plány s důchody

03.12.2021 13:40 Aktualizováno Kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Válek chce, aby se veřejné zdravotní pojištění plánovalo na tři roky

03.12.2021 13:15 Veřejné zdravotní pojištění by se mělo plánovat nejméně na tři roky, aby poskytovatelé zdravotní…

Návrh SPD na zavedení přímé volby starostů vláda asi zamítne

03.12.2021 10:48 Zavedení přímé volby starostů a hejtmanů, jak je znovu navrhli poslanci SPD, u dosluhující vlády…

Související:

Právě se děje

reklama