Vláda nemá srozumitelný plán opatření proti koronaviru, tvrdí ODS. Ozvali se také Piráti

ODS postrádá jasný plán postupu vlády v opatřeních proti koronaviru. Nechce proto podpořit prodloužení nouzového stavu o měsíc, jak kabinet žádá. Když nepřijde vláda s vysvětlením svých plánů dnes, očekává ODS vystoupení členů vlády na toto téma nejpozději na schůzi 21. dubna. Podle většiny opozičních lídrů je pravděpodobné, že Sněmovna bude hlasovat pro prodloužení nouzového stavu do konce dubna.

Petr Fiala

Vláda podle předsedy ODS Petra Fialy dosud nepřišla se srozumitelným plánem na postupné uvolňování protikoronavirových opatření. "Chybí srozumitelný plán testování, ochrany seniorů," řekl. Nejpozději na schůzi Sněmovny, která se sejde 21. dubna, očekává vysvětlení vlády. Vláda žádá Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů do pondělí 11. května. Jinak by skončil o Velikonocích v sobotu 11. dubna.

V podpoře živnostníků ODS navrhuje stejně jako další opoziční strany výpomoc 30.000 korun. Pokud návrh neprojde, podpoří upravený vládní. "Nestavíme to buď, a nebo, vládní návrh má přinést pomoc 700.000 osobám výdělečně činných z milionu, náš milionu," uvedl předseda sněmovního výboru ODS Zbyněk Stanjura.

Na jednorázový příspěvek 25.000 korun od státu určený osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) by mohlo dosáhnout víc lidí, než vláda původně navrhla podle výsledků pondělního zasedání rozpočtového výboru Sněmovny. Doporučil rozšířit podmínky pro získání kompenzačního bonusu například na podnikající studenty do 26 let. Příspěvek je určen především živnostníkům, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Žádosti se budou podávat finančním úřadům.

Piráti chtějí znát vládní plán zásobování a distribuce ochranných pomůcek, kritéria pro postupné uvolňování omezení nebo opatření pro zmírnění ekonomických dopadů pandemie koronaviru. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda strany Ivan Bartoš. Pokud kabinet plán nepředloží na nynější schůzi Sněmovny, předloží Piráti usnesení, kterým požádají vládu o to, aby s ním do 20. dubna seznámila veřejnost. Strana také navrhne jednorázový příspěvek 15.000 korun pro lidi, kteří pracují na dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a odvádějí pojištění.

"Budeme žádat plán pro aktuální i dlouhodobé zásobování a distribuci ochranných pomůcek do zdravotnických, sociálních a jiných zařízení včetně konkrétní informace o zapojení českých firem. Dále vývoj počtu nakažených a další kritéria, podle kterých vláda zváží postupné uvolňování epidemiologických opatření. Dále jasná a předvídatelná opatření, kterými chce vláda zmírnit ekonomické dopady krize. A také jasné představení opatření pro snížení rizik či variant nové vlny pandemie koronaviru v České republice," řekl Bartoš.

Piráti podpoří prodloužení stavu nouze do konce dubna, což je termín, který se aktuálně podle vyjádření lídrů sněmovních stran zdá nejpravděpodobnější.

Kabinet podle Pirátů dosud zapomněl na lidi pracující na DPP či DPČ, kteří řádně odváděli pojištění. "Jsme si vědomi toho, že rozsah činnosti je menší než u živnostníků a podnikatelů, proto navrhujeme bonus 15.000 korun," řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. "Tito lidé představují zhruba 150.000 osob, které platily pojištění, pracovaly často i u státních podniků," doplnila první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Vláda navrhla příspěvek 25.000 korun pro OSVČ na hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost.

Poslanec Tomáš Martínek navrhl zvýšit slevu na poplatníka ze současných 24.840 korun na 33.000 korun ročně. Pro letošní rok by chtěl také změnit formu daňové slevy na daňový bonus a vytvořit tak dočasný nepodmíněný příjem. Lidé by si podle něj mohli zažádat o předčasné vyplacení bonusu v těchto měsících, aby se dostali z nejhoršího. Martínek chce, aby Sněmovna vyzvala ministerstvo financí k přípravě takového návrhu. Náklady na opatření odhaduje na 50 až 60 miliard korun. "Ovšem 35 miliard by se mělo formou daní a dalších poplatků vrátit do státního rozpočtu, takže reálné náklady by byly kolem 25 miliard," doplnil.

Jurečka s návrhy na změny v důchodech nebo výživném zřejmě narazí u vlády

24.07.2021 14:19 Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zřejmě narazí se svými návrhy změn zákonů týkajících se důchodů a…

Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína, řekl…

24.07.2021 11:57 Aktualizováno Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové…

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Související:

Právě se děje