Vláda povolila konání zkoušek potřebných pro výkon činností

Vláda v jednom ze svých pátečních krizových opatření povolila od pondělí 23. listopadu konání zkoušek, které vyžadují zákony pro výkon určité činnosti. Podle České advokátní komory (ČAK) se výjimka vztahuje mimo jiné na její advokátní zkoušky, jejichž termíny vypíše ještě na tento rok. Ministři v pátek informovali, že se výjimka z koronavirových opatření týká například závěrečných testů i praktických zkoušek v autoškolách.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Současné opatření do nedělního večera zakazuje konání kongresů, vzdělávacích akcí a zkoušek v prezenční formě. Výjimky v něm udělily dřív úřady zkouškám podle předpisu o odborné a specializované způsobilosti k výkonu povolání lékaře, zubaře a farmaceuta a podle zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. Účastnit se jich smí nejvýše deset lidí.

Nová verze opatření umožňuje i konání zkoušek, které souvisí s profesním vzděláváním členů jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru. Další výjimkou jsou zkoušky, jejichž složení některý předpis vyžaduje k výkonu činnosti. Nesmí se však jednat o zkoušky podle školského zákona a zákona o vysokých školách.

Limit deseti přítomných osob zůstává i od pondělí v platnosti. V případě, že je ale zkouška podle předpisů veřejná, smějí se jí účastnit další tři lidé z řad veřejnosti.

ČAK minulý týden na twitteru uvedla, že její vedení pracuje na přípravách nestandardně prováděných advokátních zkoušek kvůli nemožnosti běžné zkoušky pořádat. Předseda komory Vladimír Jirousek současně poskytl ministerstvu spravedlnosti argumenty k žádosti o udělení výjimky. Nyní komora uvádí, že jí kabinet vyhověl. "Vláda vyslyšela argumenty k povolení konání profesních zkoušek," uvedla komora.

Ministři v pátek uvedli, že opatření umožňuje také uspořádat teoretické i praktické závěrečné testy autoškol. Pravidla se změnila kvůli posunu republiky z pátého nejzávažnějšího stupně protiepidemického systému do čtvrtého. Výuka v autoškolách bude možná nejdřív o týden později, pokud se Česko posune do třetí úrovně, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uzavření hranic pro vycestování bylo protiústavní, říká Rychetský.…

29.11.2020 21:33 Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku…

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně…

29.11.2020 17:11 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také,…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Lidovci chtějí, aby cestu Nejedlého do Ruska řešila Sněmovna. Postoj ANO…

29.11.2020 15:44 Lidovci budou usilovat o to, aby se cestou prezidentova poradce Martina Nejedlého do Ruska zabývala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama