Vláda příští týden posoudí, jak omikron dopadá na seniory a rizikové skupiny

Další případná protiepidemická opatření vzhledem k nakažlivější variantě koronaviru omikron chce vláda projednat za týden. Posoudí data z Británie a Dánska o tom, jak vážné onemocnění způsobuje u seniorů a rizikových pacientů. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Vlastimil Válek (TOP 09)

V Česku laboratoře zatím potvrdily deset případů a desítky podezření. Státní zdravotní ústav ale předpokládá, že se varianta omikron už šíří komunitně. V zemích, kde se tato varianta potvrdila dříve, po několika týdnech vytlačila původní deltu.

"Má daleko kratší dobu, než se projeví symptomy, daleko kratší dobu, kdy je potřeba pacienta léčit. A tomu musíme přizpůsobit režim," uvedl Válek. Upravovat by se tak mohly například délky karantény či izolace, věnují se tomu pracovní skupiny ministerstva. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) s rizikem omikronu souvisí i vyšší frekvence testování školáků včetně těch očkovaných na začátku příštího roku. Vyšší ochranu před omikronem mají lidé očkovaní třetí dávkou, proto vláda dnes schválila, že po pěti měsících od druhé dávky ji mohou dostat všichni nad 30 let. Do budoucna podle něj také vláda zvažuje, že by jako covidový certifikát znovu stačil i PCR test, kapacity jsou ale v současné době potřeba na odhalování varianty omikron.

Ministerstvo změnilo mimořádné opatření, které určuje podíl pozitivních testů, které se musí podrobněji vyšetřovat metodou takzvaného diskriminačního PCR. Dosud ho laboratoře dělali u deseti procent vzorků, od neděle 26. prosince musí u všech pacientů s příznaky nákazy koronavirem.

Podle Válka je třeba se připravit na to, že se Českou republikou "prožene" tak, aby se nezhroutil zdravotní systém. "Na vládu přijdu s variantními řešeními, která budou reflektovat aktuální informace z Dánska a Anglie," řekl. Vědět chce hlavně to, jak závažný průběh mají při nákaze rizikové skupiny a o kolik méně proti ní funguje očkování.

"Pokud dojde k nějaké změně, dojde k ní od druhé poloviny ledna a bude vycházet ze tří faktorů," dodal. Prvním budou výsledky antigenního testování ve školách, druhým schvalování nových vakcín a třetím vývoj v Anglii a Dánsku. Desetidenní data z těchto zemí mají být k dispozici 27. nebo 28. prosince.

"Zatím stoprocentně víme, že u mutace omikron je kratší doba, kdy se projeví příznaky. Dramaticky vyšší je rychlost šíření nákazy. A víme, že symptomy se projevují za daleko kratší dobu," uvedl.

Válek i Fiala zopakovali, že se při svém rozhodování vláda řídí radami odborníků. "Odborníci nejsou ti, kteří vystupují v médiích, ale jsou to reprezentanti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně," uvedl Válek. Považuje za selhání, že tato společnost nebyla orgánem, který by dával ministerstvu odborná doporučení. Odborná společnost podle něj nominovala kandidáty do vzniklého Národního institutu pro boj s covidem, který koalice Spolu ještě před volbami vytvořila. "Doufám, že v prvním dnech po Novém roce budu moct představit zástupce jednotlivých sekcí tohoto orgánu," dodal.

Řekl také, že jeho poradcem pro oblast etiky bude biolog a katolický kněz Marek Orko Vácha, který se lékařské etice věnuje na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Varianta omikron je podle Válka jedním z důvodů, proč je třeba přepracovat vyhlášku, která zavádí částečnou povinnost očkování proti covidu. "Vyhláška vůbec nereflektuje mutaci omikron, která výrazně mění hru. Například se u ní bude pravděpodobně muset trošičku jinak pracovat s očkovacím schématem," řekl novinářům. Podle něj nemá cenu vyhlášku upravovat dřív než v polovině února, kdy bude víc informací o omikronu a o tom, jak fungují současná opatření. Navíc podle něj zatím není jasné, jestli se budou současné vakcíny upravovat na omikron.

Válek se chce také spojit se zástupci šesti zemí, mezi kterými jsou Nizozemsko, Švýcarsko nebo Dánsko. "Chtěl bych co nejrychleji, aby si vyříkali s našimi odbornými týmy, proč jsou takové rozdíly v těch očkovacích schématech a v přístupu k epidemii," řekl. Ze Švýcarska by se rád dozvěděl, proč se rozhodli uznávat protilátky a jestli v tomu budou pokračovat i vzhledem k šíření omikronu.

Dodal, že Evropa by měla přistupovat k epidemii jednotně, protože umožňuje v rámci svých hranic volný pohyb.

Poslanci dostali falešné SMS o nutné karanténě, ministerstvo podá trestní…

28.01.2022 19:41 Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 dnes obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné…

Počasí: Česko bude dnes trápit silný vítr, mohou vznikat sněhové jazyky

28.01.2022 06:30 Celé Česko se bude do dnešního večera potýkat se silným větrem s rychlostí v nárazech až 70…

ÚS uzavřel korupční kauzu Ratha, zamítl stížnost na medializaci a…

28.01.2022 09:09 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Covid dál láme rekordy. 34 tisíc nově nakažených, dalších 16 tisíc se…

28.01.2022 13:47 Ve čtvrtek přibylo v Česku 34.740 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 29…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 22:00 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Vládní poslanci dostali falešné SMS o nutné karanténě, bude podáno trestní…

28.01.2022 19:41 Aktualizováno Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 dnes obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné…

Fiala potvrdil, že na olympiádu nepojede žádný ze členů vlády

28.01.2022 18:19 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) při dnešním jednání s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím…

Poslanecká sněmovna ve svém letošním rozpočtu ušetří téměř 40 milionů korun

28.01.2022 15:52 Poslanecká sněmovna ve svém letošním rozpočtu ušetří téměř 40 milionů korun. Šetřit bude například…

Lednová schůze Sněmovny skončila kvůli SPD bez projednání korespondenční…

28.01.2022 14:25 Lednová schůze Sněmovny dnes skončila, aniž se koalici zejména kvůli obstrukcím SPD povedlo…

Ministerstvo zaplatilo za Schillerové z kapes občanů téměř dva miliony za…

28.01.2022 13:14 Ministerstvo financí za působení tehdejší ministryně Aleny Schillerové (ANO) zaplatilo za služby…

SPD chce obstruovat korespondenční volbu a pandemický zákon

28.01.2022 10:43 Hnutí SPD dnes na sněmovním plénu potvrdilo, že bude obstruovat navrhované zavedení možnosti…

Tečka za kauzou Rath. ÚS odmítl stížnost na medializaci a politizaci…

28.01.2022 09:11 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední…

Koalice PirSTAN dostává trhliny. Starostové chtějí v Praze kandidovat sami

27.01.2022 21:33 STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a…

Vláda chce platnost pandemického zákona omezit letošním rokem

27.01.2022 18:58 Platnost pandemického zákona by měla skončit s letošním rokem, dohodla se na tom vládní koalice…

Vláda nebude zvyšovat daně, nestrašte lidi, obořil se Fiala na Okamuru

27.01.2022 17:37 Nynější vláda nebude zvyšovat celkovou daňovou zátěž občanů, prohlásil dnes ve Sněmovně premiér…

Související:

Právě se děje

reklama