Vláda projedná možnost částečného obnovení amatérského sportu

Vláda bude dnes odpoledne projednávat umožnění sportování venku 12 lidem, když budou trénovat po dvojicích s rozestupy a budou mít negativní test na covid-19. Na nedělním večerním jednání se na tomto návrhu s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem dohodli předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička, předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta a předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.

Vláda ČR

Šéf resortu zdravotnictví i předseda vlády tento návrh podpořili. Ministr v noci na twitteru upřesnil, že mezi sportujícími dvojicemi musí být minimálně desetimetrové rozestupy, což by výrazně komplikovalo situaci. Při nedělní schůzce o tom podle informací ČTK nebyla řeč.

Amatérští sportovci včetně klubů, které se starají o děti a mládež, byli v pátek přesvědčeni, že tento týden budou moci obnovit společné sportovní aktivity. Nový ministr zdravotnictví brzy odpoledne na tiskové konferenci potvrdil, že se ode dneška povolí shromažďování deseti lidem uvnitř a dvaceti venku. To mělo znamenat spuštění venkovního sportu pro až dvacetičlenné skupiny, vnitřní sportoviště měla pro amatéry zůstat uzavřena. Po poradě s epidemiology z týmu MeSES ale ministr svůj názor přehodnotil a už v pátek večer hovořil o tom, že shromažďování zůstane na dvou osobách venku i uvnitř. V sobotu večer to potvrdil s tím, že to dnes musí ještě schválit vláda.

Ze sportovního prostředí se na něj snesla vlna kritiky. Především omezení organizovaného sportu dětí a mládeže nemá v Evropě obdoby a může vést k obezitě a psychickým problémům mladé generace, upozorňovali sportovní funkcionáři napříč organizacemi. Na premiéra Andreje Babiše se dnes otevřeným dopisem obrátila i starostka České obce sokolské Hana Moučková. "Prosím Vás o to, abyste se zasadil o návrat sportovců a především dětí a mládeže na sportoviště. Návrat na sportoviště je nutný nejen pro obnovení sociálních kontaktů nejmladší generace, ale i pro jejich psychiku. Pomůže také všem trenérům a cvičitelům, kterým přímý kontakt s jejich svěřenci chybí," napsala.

Vyzvala, aby trenéři a cvičitelé byli podobně jako učitelé zařazeni mezi prioritní skupiny na očkování. V kombinaci se školním testováním dětí by to přispělo k vytvoření bezpečného prostředí při sportu. Upozornila, že většina trenérů a cvičitelů Sokola jsou dobrovolníci, což platí i o jiných trenérech v mládežnickém sportu. "Kvůli nemožnosti trénovat hrozí, že si řada z nich v souvislosti s výpadkem pravidelných aktivit najde jiného koníčka, případně jiný přivýdělek a již se nebudou ochotni vrátit k trénování či vedení cvičenců," varovala. Vyzvala Babiše, aby na jednání o uvolňování sportu osobně dohlédl. "Tato zmatečná komunikace, které jsme byli svědky, jasně ukazuje, že sport není vnímán jako jedna ze zásadních cest, jak mít zdravou, sebevědomou společnost - a to je chyba," dodala Moučková.

V neděli se Hnilička a předsedové dvou střešních organizací s premiérem a ministrem domluvili na kompromisu. Sportovat by se smělo ve dvanácti lidech na organizovaných stanovištích po dvou. "Je to první konkrétní krok k rozvolnění ve sportu, který dostal za úkol vypracovat Milan Hnilička. Za týden bychom se měli opět sejít a vše vyhodnotit," uvedl pro ČTK předseda ČUS Jansta.

Otázkou je, o jak velkých rozestupech je řeč. Běžně se v souvislosti se šířením koronaviru hovoří o bezpečné vzdálenosti metru a půl až dvou, ale pro sportovce by to platit nemuselo. "Na venkovní sportovní ploše se sportuje ve dvojicích, přičemž na jedné sportovní ploše může být takových dvojic maximálně šest. Minimální vzdálenost mezi dvojicemi je 10 metrů," uvedl na twitteru ministr Arenberger s tím, že se jedná o výklad jím vydaného opatření na omezení shromažďování, které bude ratifikovat vláda.

Členka mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Ruth Tachezy se proti takovému pohledu ohradila, podle ní je omezení příliš mírné. "Za naši skupinu trváme na tom opatření dva na dva. Jestli ministerstvo (zdravotnictví) k tomu podalo jiný výklad, tak to rozhodně není na základě našeho doporučení," uvedla v České televizi. Teoreticky by podle ní spolu mohly sportovat děti, které spolu chodí do třídy. Ve školách se totiž trvá na striktním dodržování homogenních skupin, které se nepotkávají. Možné setkávání dětí z různých školních kolektivů považoval pro restart sportu za problematické bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný. V rodinách nebo při neformálních volnočasových aktivitách se ale reálně děti z různých tříd potkávají.

Nejistota sportovců tak přetrvává. Vláda zasedá od 14:00. Tisková konference je naplánovaná na 16. hodinu, ale podle průběhu jednání se může posunout.

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Související:

Právě se děje