Vláda řešila audit a premiérův střet zájmů, čeká na finální rozhodnutí

Vláda dnes projednala audit o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), který před týdnem zaslala Evropská komise českým úřadům. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) kabinet vyčká, až z Bruselu obdrží závěrečné rozhodnutí. Z auditu vyplývá, že předseda vlády porušuje českou i evropskou legislativu ke střetu zájmů a že Česko bude muset vracet část evropských dotací z kohezních fondů.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vláda ČR
doporučujeme

"Debata ukázala, že v současné době probíhá všechno podle pravidel. Máme informaci od nového evropského komisaře Johannese Hahna, že i když zpráva nesla podtitul final conclusion (konečný závěr), de facto to závěrečné rozhodnutí není. V tuto chvíli se čeká na český text, který až dojde do ČR, tak bude mít ČR 60 dní na vypracování odpovědi," řekl novinářům na tiskové konferenci Zaorálek. Podle něj se vláda k tématu vrátí později.

Podmínkou ČSSD podle Zaorálka je, aby se Česku nezastavily evropské dotace, a kdyby omezení plateb z Evropské unie přeci jen nastalo, tak aby náklady nenesli daňoví poplatníci.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) potvrdil dřívější vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), že ministři k auditu nemají přístup a neznají jeho obsah. "Finální znění nebo řešení můžeme očekávat ve druhé polovině příštího roku," řekl Brabec s tím, že se jedná o stanovisko evropského komisaře.

Z auditu EK vyplývá, že český premiér je ve střetu zájmů, neboť má nadále vliv na holding Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Babiš to odmítá a tvrdí, že převedením své firmy do svěřenského fondu splnil všechny zákonné podmínky. Uvedl také, že Česko žádné peníze do Bruselu vracet nebude. Podle EK musí ve lhůtě dvou měsíců po doručení českého překladu tuzemské úřady sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě.

Podle organizace Transparency International, která loni dala na Babiše podnět Evropské komisi kvůli střetu zájmů při vyplácení dotací, nyní již nejde o to, zda bude Česko Bruselu dotace vracet, nýbrž jak vysoká tato částka bude. Podle pražského radního Adama Zábranského (Piráti) by ČR měla přijít prozatím přijít o víc než 285 milionů korun. Audit upozorňuje, že stát může po Agrofertu peníze vymáhat.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se blíží k bodu zlomu. Opozice se chystá na boj

18.01.2020 22:14 Aktualizováno K jednotnému postupu proti hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyzvali dnes občanské demokraty na…

ODS: Jsme Země, která vítězí. Ozval se Babiš a pořádně ji ponížil

18.01.2020 22:09 Aktualizováno Heslo občanských demokratů Země, která vítězí pochválil dnes na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO)…

Opoziční lídři gratulují Fialovi ke znovuzvolení

18.01.2020 22:07 Lídři opozičních stran gratulují na sociálních sítích Petru Fialovi k dnešnímu znovuzvolení…

Kubera vyzval spolustraníky, aby se setkávali s voliči

18.01.2020 22:06 Předseda Senátu Jaroslav Kubera doporučil svým spolustraníkům na kongresu ODS v Praze, aby voliče…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama