Vláda schválila testování ve školách a firmách, prošlo i krizové ošetřovné

Kvůli zhoršující se epidemii koronaviru vláda dnes schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Firmy musí také od pondělí pravidelně jednou týdně testovat neočkované pracovníky, ti se testu musejí podrobit. Úřady by měly co nejvíce využívat práci z domova.

Testování ve školách, ilustrační foto.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že Česko nebude následovat příklad Rakouska, které dnes vyhlásilo plošnou uzávěru a povinné očkování proti covidu-19.

Vláda rovněž schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Příspěvek by měl zvýšit ochotu lidí léčit se či jít do karantény a také hlásit případné rizikové kontakty. Obě podpory by se měly vyplácet zpětně od listopadu. Novely ale musí ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

Ve čtvrtek laboratoře odhalily 13.374 případů koronaviru. Je to o bezmála 3000 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 4750, skoro 700 pacientů je v těžkém stavu. Setrvale roste i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za uplynulých sedm dní na 100.000 obyvatel. K dnešku stouplo z 819 na 847.

Nejvíc se nákaza šíří na Moravě. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně kvůli covidu omezí provoz včetně ambulancí. Naplnila kapacitu intenzivních lůžek, chybí především sestry. Armáda k dnešnímu dni slouží ve 24 nemocničních a sociálních zařízeních, které trpí nedostatkem personálu, v pondělí začne pomáhat v dalších 15.

Od pondělí se už nebudou uznávat až na výjimky negativní testy na koronavirus jako covidový certifikát. Lidé se budou muset například u kadeřníka či v restauraci prokázat kompletním očkováním, nebo tím, že nemoc v posledním půlroce prodělali. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není potřeba vyhlásit nouzový stav, opatření se budou moci nadále řídit pandemickým zákonem.

I po zpřísnění pravidel se ale neočkovaní lidé na služební cestě, cestující za lékařem nebo v jiném nezbytném případě budou moci v ubytovacích službách prokázat PCR testem. K udělení výjimky vládu ve čtvrtek vyzvala Asociace hotelů a restaurací ČR. Pokud by se nemohli ubytovat lidé cestující za prací, ochromilo by to podle ní činnost firem.

Plošné testování ve školách se bude konat každé pondělí. Trvat by mělo do konce února, nebude se týkat očkovaných. Stát pro školy zajistí antigenní testy. Chce využít možnosti doobjednat 1,6 milionu testů z předchozí zakázky, kterou v červenci vyhrála firma Batist Medical. Na jednání vlády v pondělí mají všichni ministři předložit požadavky na testy nejen pro školy do konce února.

Povinnost testovat neočkované zaměstnance ve firmách se týká také živnostníků. Nebude se vztahovat na očkované nad 60 let, jak o tom vláda uvažovala. Podniky mohou použít antigenní testy, včetně samotestovacích sad. Pokud se zaměstnanec testovat odmítne, musí dodržovat protiepidemická opatření. Musí nosit respirátor po celou pracovní dobu, dodržovat rozestupy, oddělené stravování, omezený styk s ostatními. Odmítnutí se testovat musí navíc zaměstnavatel nahlásit příslušné krajské hygienické stanici.

Stejně jako na zaměstnance bude nahlíženo také na profesionální sportovce, kteří se připravují na utkání. U těch vláda vypustila podmínku prokázání se výhradně dokladem o dokončeném očkování nebo prodělání covidu.

Stát se shodl se zástupci podnikatelů na obnovení programů COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a kompenzačního bonusu pro živnostníky. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle ministra Karla Havlíčka (ANO) navrhuje, aby kritériem pro čerpání z dotačních titulů byl jako dříve pokles obratu o 50 procent za určité období letošního roku v porovnání se stejnou dobou roku 2019. Podnikatelé podle něj žádají hranici pro vstup 30 procent. Pokud by byl schválen návrh podnikatelů a dotace by mohlo využít více firem, nebyla by podpora tak vysoká, uvedl ministr.

Podle Věslava Michalika (STAN), který je nominován na ministra průmyslu a obchodu v chystané vládě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN, je pomoc podnikatelům nutné dobře zvážit. Vzhledem ke schodkovému hospodaření bude jakákoliv podpora financována dalším dluhem, míní. Zároveň je pomoc třeba vázat na ta opatření vlády, která by konkrétní provozovny uzavřela nebo významně omezila, řekl Michalik ČTK.

Olomoucký hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) dnes kritizoval Babišovu vládu za to, že v době sílící epidemie výrazně omezila komunikaci s krajskými samosprávami a nekoordinuje s nimi další postup. Hejtmanům podle něj chybí informace, jak bude stát v boji se sílící pandemií dál pokračovat.

Neočkovaným lidem se od pondělí ztíží návrat do ČR z Kanárských ostrovů a Madeiry. Na takzvané mapě cestovatele budou tato území červená, což značí vysokou míru rizika nákazy. Kvůli plošné uzávěře Rakouska nebudou také smět lidé do sousední země na turistické cesty. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR se to dotkne zhruba 3500 českých lyžařů. Cestovní kanceláře nabízejí změnu termínu nebo destinace.

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

07.12.2021 16:59 Aktualizováno Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro…

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství žádá Sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání

07.12.2021 16:21 Aktualizováno Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Zeman v pátek ukončí izolaci, schůzky budou nadále v dosavadní podobě

07.12.2021 16:05 Izolace prezidenta Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty…

Zeman se dnes s dalším kandidátem nesejde, Nekula měl pozitivní test

07.12.2021 15:39 Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) s prezidentem Milošem Zemanem se…

Volby by v listopadu vyhrálo ANO, ukázal průzkum

07.12.2021 09:46 Aktualizováno Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29…

Vůči prezidentovi se nechováme jako servilní žáčci. Pokud pozve kandidáty…

06.12.2021 22:02 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka se vymezuje proti kritice některých pravicových politiků, podle…

Úpravu náhrad vláda dle Havlíčka schvalovat nemusí. Výzvy jsou na nových…

06.12.2021 18:56 Úpravu kompenzačních programů pro podnikatele zasažených v souvislosti s pandemií koronaviru a…

Poslanci ANO požádali o schůzi Sněmovny k zákonům reagujícím na ceny…

06.12.2021 18:18 Aktualizováno Poslanci hnutí ANO požádali dnes o svolání mimořádné schůze Sněmovny mimo jiné k předloze o…

Vláda zatím s opatřeními počká, oznámil Vojtěch

06.12.2021 18:15 Aktualizováno Vláda v demisi chce podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s dalšími opatřeními…

Související:

Právě se děje

reklama