Vláda se bude věnovat zákonu o knihovnách

Vláda se na svém pondělním jednání bude mimo jiné věnovat návrhu novely zákona o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb. Vedle změny knihovního zákona ministerstvo kultury předloží návrh změny tiskového zákona, který se týká neperiodických publikací a práv a povinností při vydávání periodického tisku. Návrh podle předkladatelů reaguje na technologický rozvoj a vzrůstající počet publikací vydávaných pouze elektronicky, nikoli v tištěné podobě.

Knihovna, ilustrační foto
doporučujeme

Návrh zákona přináší potřebu zvýšit příspěvek na provoz Národní knihovny ČR a upravit počet zaměstnanců, kteří budou činnosti podle návrhu provádět. Celkové náklady, jež si novela vyžádá, činí přibližně 58 milionů korun ročně. Zhruba 30 milionů vynaloží Národní knihovna ČR na platby za užití a zpřístupnění autorských děl veřejnosti knihovnami ze systému knihoven. Osobní a věcné náklady si vyžádají dalších 28 milionů korun. Tato částka zahrnuje náklady na platy i provozní a investiční náklady.

Návrh změn zákona rozšiřuje povinnost vydavatelů odevzdávat vybrané elektronické publikace obdobně současnému institutu povinného výtisku tištěné neperiodické publikace a periodického tisku. Právní úprava stanoví, které elektronické publikace budou odevzdávány, a rovněž upraví pravidla pro nakládání s nimi. Předpokládá se jejich odevzdávání Národní knihovně ČR, která bude pořizovat databáze takto získaných publikací, k nimž bude mít přístup zákonem stanovený okruh vybraných knihoven, odpovídající příjemcům povinných výtisků tištěných neperiodických publikací a periodického tisku. Obsah databází budou tyto knihovny moci ve svých objektech dále zpřístupňovat určeným způsobem uživatelům.

V případě elektronicky pořízených publikací určených primárně pro lidi se zrakovým postižením bude jejich příjemcem Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana (jako je tomu již nyní u publikací vydaných slepeckým písmem). Dále se ze stejných důvodů zavádí pro Národní knihovnu ČR povinnost provádět sběr vybraných dokumentů volně přístupných v informačním prostředí a upravují se pravidla pro uchovávání a zpřístupňování takto získaných informací a dokumentů, které budou rovněž obsahem zvláštní databáze.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

25.11.2020 21:10 Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci…

Schillerová: Po uvolnění omezení není důvod prodloužit Antivirus

25.11.2020 20:18 Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál…

Schvalování daňového balíčku v Senátu může být 10. i 17. prosince

25.11.2020 20:05 Schvalování daňového balíčku v Senátu bude podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) záležet na…

Schodek letošního rozpočtu je podle Babiše aktuálně 305 miliard

25.11.2020 19:29 Schodek státního rozpočtu k dnešku činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama