Vláda se bude věnovat zákonu o knihovnách

Vláda se na svém pondělním jednání bude mimo jiné věnovat návrhu novely zákona o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb. Vedle změny knihovního zákona ministerstvo kultury předloží návrh změny tiskového zákona, který se týká neperiodických publikací a práv a povinností při vydávání periodického tisku. Návrh podle předkladatelů reaguje na technologický rozvoj a vzrůstající počet publikací vydávaných pouze elektronicky, nikoli v tištěné podobě.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Knihovna, ilustrační foto
doporučujeme

Návrh zákona přináší potřebu zvýšit příspěvek na provoz Národní knihovny ČR a upravit počet zaměstnanců, kteří budou činnosti podle návrhu provádět. Celkové náklady, jež si novela vyžádá, činí přibližně 58 milionů korun ročně. Zhruba 30 milionů vynaloží Národní knihovna ČR na platby za užití a zpřístupnění autorských děl veřejnosti knihovnami ze systému knihoven. Osobní a věcné náklady si vyžádají dalších 28 milionů korun. Tato částka zahrnuje náklady na platy i provozní a investiční náklady.

Návrh změn zákona rozšiřuje povinnost vydavatelů odevzdávat vybrané elektronické publikace obdobně současnému institutu povinného výtisku tištěné neperiodické publikace a periodického tisku. Právní úprava stanoví, které elektronické publikace budou odevzdávány, a rovněž upraví pravidla pro nakládání s nimi. Předpokládá se jejich odevzdávání Národní knihovně ČR, která bude pořizovat databáze takto získaných publikací, k nimž bude mít přístup zákonem stanovený okruh vybraných knihoven, odpovídající příjemcům povinných výtisků tištěných neperiodických publikací a periodického tisku. Obsah databází budou tyto knihovny moci ve svých objektech dále zpřístupňovat určeným způsobem uživatelům.

V případě elektronicky pořízených publikací určených primárně pro lidi se zrakovým postižením bude jejich příjemcem Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana (jako je tomu již nyní u publikací vydaných slepeckým písmem). Dále se ze stejných důvodů zavádí pro Národní knihovnu ČR povinnost provádět sběr vybraných dokumentů volně přístupných v informačním prostředí a upravují se pravidla pro uchovávání a zpřístupňování takto získaných informací a dokumentů, které budou rovněž obsahem zvláštní databáze.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman a Babiš znají termín novoročního oběda v Lánech

13.11.2019 20:57 Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli…

Výroční summit NATO bude bez Babiše. Do Londýna pojede jen Zeman

13.11.2019 20:42 Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman.…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Změna ústavy kvůli NKÚ? Politici se neshodnou

13.11.2019 17:18 Sněmovní a senátní ústavní komise se zatím příliš neposunuly k dohodě o změnách ústavy. Chystané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama