Vláda svěří nákupy ochranných pomůcek správě hmotných rezerv

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dostane nové pokyny k zajištění zásob ochranných pomůcek. Požadavky všech ministerstev projedná vláda v pondělí, řekl dnes na tiskové konferenci vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Vláda ČR
doporučujeme

Šéf SSHR Pavel Švagr tento týden řekl, že správa je připravena vypsat veřejné zakázky na dodávky roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek poté, co jí jednotlivá ministerstva sdělí své požadavky.

"Všichni ministři dostali za úkol připravit jejich pohled na nezbytně nutné pomůcky v rámci správy hmotných rezerv. Ministerstvo průmyslu a obchodu připraví v následujících třech dnech ucelenou strukturu těchto zásob," řekl Havlíček. Požadavky se budou týkat nejen ministerstev, ale i jejich organizačních složek a podřízených organizací, krajů nebo všech ostatních, kdo by v případné další krizi potřebovali zdravotnické ochranné pomůcky.

SSHR schraňuje komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že správa má jako jediná po skončení stavu nouze ze zákona oprávnění vytvářet pohotovostní zásoby.

Česká republika trpěla nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize, postupně se ale situace zlepšila. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěn letecký most z Číny s dodávkami roušek, respirátorů a dalšího materiálu. Letadla pomůcky přivážela několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti v neděli ráno. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zakázala cestování Čechů do několika zemí

25.02.2021 07:54 Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné…

Vláda požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března, o zpřísnění opatření…

24.02.2021 23:52 Aktualizováno Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Senát chce v pandemickém zákonu svázat restrikce s pandemickou pohotovostí

24.02.2021 21:37 Aktualizováno V takzvaném pandemickém zákonu chce Senát navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama