Vláda u očkování fatálně selhává. Z Česka bude černá díra na mapě Evropy, varuje Rakušan

Vláda podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) selhává v přípravě očkování proti covidu-19. Její plán je asi o půlku méně ambiciózní než u sousedů a ani nemusí být naplněn, řekl dnes novinářům předseda STAN Vít Rakušan. Ministry vyzval, aby na plánu očkování začali pracovat rychlostí, která odpovídá vážnosti tématu. Jinak se Češi mohou v budoucnu potýkat s nemožností cestovat do ciziny.

Vít Rakušan, předseda STAN
doporučujeme

Rakušan řekl, že myšlenka očkování aktuálně zřejmě nemá většinovou podporu v populaci, což je také chybou vlády. "Neexistuje jednoznačná informační kampaň, že očkování je jedinou cestou, jak se z této situace dostat," řekl. Inzerát ministerstva zdravotnictví s injekcí a informacemi o očkování označil za směšnou.

Zmínil plány a přípravy z Francie, Německa či Rakouska. "Pokud bychom měli stejně ambiciózní plány, znamenalo by to proočkovat 2,5 milionu Čechů za tři měsíce," uvedl. Podle Rakušana se zřejmě nepodaří realizovat ani o asi polovinu skromnější plán, který představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ambicióznější plán by podle Rakušana znamenal 400.000 očkování týdně a není jasné, kdo je obstará. "Kdyby to měli dělat praktičtí lékaři, věnují jen očkování pět hodin denně," varoval Rakušan před dopady takového plánu na další pacienty.

V Česku podle něj nejsou připravené dodavatelské řetězce, skladování a očkovací centra, hejtmani pak postrádají potřebné informace. "Je to největší logistická výzva za posledních 30 let, mnohem složitější než trasování. A vzpomeňme si, jak to doteď vypadá s call centry," řekl.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl, že příprava vakcinace postupuje dobře. Česko má objednaný dostatek vakcín, míní. "Připravují se centra v nemocnicích, ambulantních centrech, u jednotlivých lékařů nebo ve speciálně vybudovaných centrech," uvedl. Fungovat bude tým koordinovaný přímo premiérem Andrejem Babišem (ANO), dodal. "Připravuje se vše a vše bude stíháno tak, jak budou přicházet vakcíny, je to priorita vlády," řekl.

Šéf poslanců KDÚ-ČSL Jan Bartošek také upozornil na to, že v Německu už se připravují velké očkovací haly, aby v krátké době byl proočkován co největší počet obyvatel. Česká vláda podle něj namísto toho řeší pozici vládního zmocněnce. O zřízení postu hovořil v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO), stát by se jím mohl bývalý ministr zdravotnictví a nynější premiérův poradce Roman Prymula. Bartošek se obává toho, že vakcinaci budou provázet zmatky.

Blatný v pondělí potvrdil, že vakcína by mohla být schválená 21. prosince a prvních deset tisíc dávek by do Česka mohlo přijít 28. prosince. Dodávat vakcínu do Česka má několik výrobců, celkem jí bude pro 6,9 milionu lidí. Podle vakcinační strategie se počítá s dodávkou očkovací látky pro milion lidí v prvním čtvrtletí roku 2021, ve druhém pro 2,62 milionu lidí, ve třetím pro 2,42 milionu lidí a ve čtvrtém pro 382.000 lidí. Další dávky budou dostupné v roce 2022. Zájem má asi 40 procent populace, 20 procent je nerozhodnutých.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové jsou ochotni prodloužit nouzový stav o dny

19.01.2021 11:41 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) je ochotné podpořit prodloužení nouzového stavu v řádu dnů.…

Zástupci koalice Spolu chtějí od vlády informace o očkování

19.01.2021 11:19 Expertní tým opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 chce od vlády informace o termínech očkování…

GLOSA: „Musíme to opravit.“ Realitu Babišovy vlády nejlépe odráží slogan…

19.01.2021 11:10 Kdyby řešení palčivých problémů Česka bylo tak jednoduché, jak si to Andrej Babiš (ANO)…

Iniciativa Chcípl PES se mění v politické hnutí, restaurace budou buňkami

19.01.2021 11:03 Restauratéři z iniciativy Chcípl PES chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama