Vláda u opozice propadla. Testování je pomalé, informace o covidu nejsou, karanténa nefunguje

Počet nakažených na Karvinsku každým dnem roste a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že nový typ koronaviru neustupuje a lokální ohniska s námi zatím zůstanou. Podle opozice ale vládě chybí jednotný plán a testování považuje za pomalé.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"Virus neustupuje. To, že tady budou lokální ohniska, je zcela jednoznačné a je nutné se s nimi vypořádat. A myslím, že to se teď skutečně v Karviné děje," přiznal ministr zdravotnictví v pořadu Události, komentáře.

Sám si ale nemyslí, že by došlo k nějakému selhání. "Nechci se z toho vyvinovat, ale je to skutečně na rozhodnutí příslušné krajské hygienické stanice, která má největší přehled o té lokální situaci a je schopna toto rozhodnout," dodal.

Vlastimil Válek z TOP 09 ale tvrdí, že by bylo na místě postup sjednotit. "Já bych chtěl slyšet, jestli systém, který teď fungoval v Karviné a na Dole Darkov, je ten systém, který bude fungovat vždycky, když bude někde nějaké ohnisko," podotkl. Poznamenal, že v tuto chvíli trvá zhruba čtyři až pět týdnů, než se riziko podchytí. 

"Měl by tu být jasný metodický pokyn ministerstva zdravotnictví, jak postupovat v situaci, pokud se podobná záležitost, jako byla na Karvinsku, bude opakovat. Ten pokyn by měl být plošný a rozhodně by se nemělo stát, že v jednom kraji krajská hygienická stanice a její šéf rozhodne tak a v jiném kraji jinak," dodal.

Na postup ministerstva si stěžuje i starosta Horní Suché na Karvinsku Jan Lipner, který tvrdí, že obce nemají dostatečné informace o průběhu epidemie.

"Těžko můžeme uklidňovat občany, i když vnímám, že panika možná není adekvátní skutečnému průběhu nemoci, když ta čísla neznáme. To je zásadní věc, která nám vadí," podotkl.

Podle opoziční ODS vláda nemá jasný plán, jak v případě lokálních ohnisek postupovat. Místopředseda strany Martin Kupka vyzval k zátěžovým testům s cílem vychytat slabá místa a připravit se na případné možné komplikace.

Podle KSČM je testování pomalé, a i předseda Pirátů Ivan Bartoš tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví situaci nezvládlo. "Ministerstvo převzalo aplikaci Chytrá karanténa od nadšenců z (iniciativy) COVID19CZ a za tři měsíce ji nedokázalo dotáhnout do stavu, aby člověk, který jde na testy, nebyl poslán domů s tím, že se možná dozví, nebo nedozví, jaké jsou výsledky testu," řekl České televizi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo se na Hradě setkal se Zemanem, prezident ocenil ekonomické vztahy

12.08.2020 22:05 Aktualizováno Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dnes na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem,…

Čínská ambasáda odsoudila Pompeovy výroky při návštěvě Česka

12.08.2020 18:54 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu a očerňuje ji a podněcuje…

"Musíme se ukázat." Exnáměstek ministra promluvil o vztazích Česka a USA

12.08.2020 18:25 Po osmi letech od návštěvy bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, u níž se mimo…

Schůzka Babiše s Pompeem podle politologů potvrdila shodu ve vztazích

12.08.2020 17:25 Dnešní jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama