Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne.

Debatu o podpoře vyvolal předseda vlády svým středečním výrokem, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. Dopočet podpory do stropu, kterým je právě normativ, už nezmínil. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová ČTK řekla, že normativy by se případně mohly zvednout od října. Resort práce zvažuje také cílenější nastavení podpory, aby víc odpovídala situaci v jednotlivých místech republiky.

"Budeme zvažovat další úpravu normativů, abychom je dotvořili tak, aby příspěvek na bydlení pomohl co největšímu počtu lidí," uvedl dnes premiér. Dodal, že se vláda obrátí znovu na Energetický regulační úřad a statistiky s žádostí o aktuální údaje. "Abychom viděli reálné ceny bydlení a byli schopni normativy upravit tak, aby odpovídaly potřebám lidí. Vláda bude chtít podněty pro úpravu žádat v průběhu příštího týdne," řekl Fiala. Zmínil, že průměrná dávka nyní činí přes 4000 korun. Znovu vyzval k většímu využívání příspěvku.

Normativní náklady na bydlení pro výpočet dávky stanovuje kabinet na každý rok podle růstu cen. Dávku mohou získat lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent a jinde v republice 30 procent příjmu. Poskytovaná podpora pak odpovídá rozdílu mezi stanoveným normativem a právě 30 či 35 procenty příjmu domácnosti. Fialova vláda do zákona prosadila, že kvůli zdražování může normativy letos navýšit i přes rok. Poslední novela to pak při "významné změně" průměrných nákladů na energie má umožnit i v dalších letech. Zohlednit by se navíc mohl nejen dosavadní růst cen, ale i ten odhadovaný.

Normativy pro nájmy se podle velikosti bydliště a počtu osob v bytě pohybují teď od 6746 do 22.495 korun. Například pro tříčlennou domácnost v okresním městě činí 12.599 korun a pro samotného člověka v Praze 10.121 korun. Ve vlastním, družstevním a služebním bytě jsou normativní náklady od 6232 do 14.368 korun podle počtu osob. Pro metropoli i maloměsto jsou částky stejné. Podle Davidové ministerstvo práce podle dodaných údajů od úřadů připraví případně návrh nařízení se změnami částek, předpis by mohl platit pak od října. "Zvažujeme také úpravu, aby se více zohlednila při stanovení příspěvku lokalita a pomoc se lépe zacílila," přiblížila Davidová. Podle plánů resortu by se tak měly brát při stanovení podpory v úvahu ceny v jednotlivých místech. Například výdaje v městech v okolí Prahy jsou výrazně vyšší než ve srovnatelně velkých místech na Ústecku či Jesenicku, podotkla mluvčí.

Podle expertů na sociální problematiku jsou normativy nízké a neodpovídají realitě, a to zvlášť pro malé domácnosti. Kritika mířila i na složité vyřizování dávky. Od července se postup zjednodušil.

Související

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

Vláda ČR

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy