Vnitro chce rozšířit důvody pro neudělení azylu, Hamáček usadil Okamuru

Ministerstvo vnitra plánuje zpřísnit udělování azylu. V novele azylového zákona, kterou zaslalo do připomínek, navrhuje dva nové důvody pro neudělení mezinárodní ochrany - spáchání zvlášť závažného zločinu a ohrožení bezpečnosti státu. Lidé, kteří z těchto důvodů nedostanou status uprchlíka, ale nemohou se vrátit domů kvůli pronásledování a ohrožení ve své vlasti, budou moci podle návrhu využít takzvaný institut strpění. Poté, co si odpykají trest, nebudou vyhoštěni až do doby, než se situace v jejich zemi změní.

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Nové důvody pro neudělení azylu zavede Česko podle ředitelky odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné v reakci na květnový rozsudek Soudního dvora Evropské unie, na který se český Nejvyšší správní soud obrátil kvůli řízení s recidivistou z Čečenska. Nebyl si jistý, zda odebrání mezinárodní ochrany v případě spáchání zločinu je v souladu s Ženevskou úmluvou o uprchlících. Soudní dvůr EU jen potvrdil, že odebrání azylu je možné, uvedl také, že je možné kvůli spáchání závažného trestného činu právní ochranu neudělit. Místo toho lze využít strpění. "Je to zjednodušení a zrychlení řízení," řekla dnes novinářům Novotná.

Novelu kvůli institutu strpění kritizoval na svém facebookovém profilu Tomio Okamura (SPD). Podle něj "znamená nemožnost okamžitě vyhostit migranta, který nemá nebo pozbyl nárok na azyl. Fakticky na našem území bude zůstávat každý migrant včetně zločinců, který se k nám dostane," napsal. Podle Novotné se však bude strpění vztahovat pouze na lidi, které není možné z Česka vyhostit kvůli situaci v jejich zemi. "Jde o jednotky případů," uvedla.

Proti Okamurovu vyjádření se v otevřeném dopise ohradil také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Vždy jsem se domníval, že SPD nesouhlasí s tím, aby zločinci dostávali azyl. Tento zákon udělení azylu zločincům znemožňuje, nechápu proto Váš nesouhlas," uvedl.

Lidem, kteří využijí institut strpění, totiž po změně situace v jejich zemi nebude muset vnitro dlouze odebírat status uprchlíka, ale bude ho moci poslat rovnou pryč.

Strpění již v azylovém řízení existuje. Podle vnitra se využívá například pro lidi, kteří nemohou Česko opustit například kvůli zdravotnímu stavu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Transparency International opět podala podnět ke střetu zájmů Babiše

21.01.2021 12:16 Organizace Transparency International (TI) podala ve středu městskému úřadu v Černošicích znovu…

Zeman pověří sestavením vlády vítěze voleb. Podle Fialy nekřepvapivé

21.01.2021 12:08 Aktualizováno Lídra koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petra Fialu (ODS) nepřekvapilo vyjádření prezidenta Miloše…

Babiš požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, podle Blatného je to…

21.01.2021 11:14 Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné znovu…

Pokud bude očkovací systém úspěšný, Zeman Dzurillu vyznamená

21.01.2021 06:19 Pokud bude systém on-line registrace na očkování proti koronaviru úspěšný, vládní zmocněnec pro IT…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama