Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v důsledku vládních omezení souvisejících s pandemií nemoci covid-19 za zhruba 4,8 miliardy korun. Na úřad se dosud obrátilo 69 lidí a 291 firem. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí vnitra Hana Malá. Přes čtyři miliardy chtějí žadatelé za ušlý zisk, 720 milionů za tzv. skutečnou škodu.

Ministerstvo vnitra

"Ministerstvo vnitra eviduje k 16. říjnu celkem 350 žádostí o náhradu škody, respektive o kompenzaci za ztráty vzniklé vládními omezeními v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 v celkové uplatněné výši 4,77 miliardy korun," uvedla Malá.

Vláda vyhlásila v Česku 12. března nouzový stav. Podle krizového zákona pak nařídila opatření proti koronaviru. Od 14. března uzavřela řadu provozů. Po deseti dnech omezení prodloužila, ale už podle normy o ochraně zdraví. Podle některých právníků se tak chtěla vyhnout případnému odškodňování. Některá nařízení soud následně zrušil s tím, že omezení jsou možná jen podle krizového zákona. Nouzový stav platil na jaře 66 dní, vláda ho znovu vyhlásila od 5. října na 30 dní, zatím platí do 3. listopadu.

Podle krizového zákona má stát povinnost nahradit škodu, jež vznikla kvůli opatřením, která se podle krizové normy vyhlásila. Peníze zaplatí ten úřad, který krizová opatření nařídil. Nárok na náhradu je možné u něj uplatnit písemně do šesti měsíců od vzniku škody, nejdéle do pěti let. Názory právníků na to, v jaké míře mají lidé a firmy nárok na odškodnění za opatření při koronaviru, se liší.

Ministerstvo vnitra v pondělí vládě předloží materiál, ve kterém informuje o připravované zakázce na předsoudní posouzení žádostí o náhradu škody podle krizového zákona. Z materiálu, který má ČTK k dispozici vyplývá, že ministerstvo kvůli zakázce za 24,7 milionu korun oslovilo čtyři advokátní kanceláře a tři právníky.

"Nezbytnost realizovat předmětnou veřejnou zakázku je dána objemem podaných žádostí, který není v současné době konečný, a výší uplatněných nároků," uvádí vnitro v materiálu. Právní odbor ministerstva, do jehož kompetence problematika spadá, by s ohledem na svou kapacitu a nutnost zajištění dalších činností odboru nebyl schopen činnosti v zakázce řádně zajistit, uzavírá dokument.

Předsedkyní KSČM bude europoslankyně Kateřina Konečná

23.10.2021 21:02 Aktualizováno Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina…

Zdravotní stav prezidenta Zemana se mírně zlepšil, uvedla ÚVN

22.10.2021 22:27 Aktualizováno Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil,…

Zemana navštívil v nemocnici Klaus, hovořili spolu 50 minut

22.10.2021 18:40 Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ve čtvrtek současného prezident Miloše Zemana v Ústřední…

Policie dál stíhá exposlance Volného (Volný blok) a Roznera (SPD)

22.10.2021 17:07 Aktualizováno Policisté pokračují v trestním řízení s bývalými poslanci Lubomírem Volným (Volný blok) a…

Na Vítkově se po roce opět uskuteční oslavy vzniku republiky

22.10.2021 14:36 Na pražském Vítkově se opět po roce uskuteční slavnostní nástup k oslavě výročí vzniku…

SPD zrušilo kvůli propadu ve volbách pražskou buňku

22.10.2021 13:24 Předsednictvo SPD zrušilo svou pražskou organizaci kvůli nízkému volebnímu zisku hnutí v hlavním…

Fiala oponuje Babišovi: To, že Evropská rada nedospěla k řešení cen…

22.10.2021 11:59 Evropská rada nedospěla k žádnému řešení rostoucích cen energií, sdělil dnes ve vyjádření pro ČTK…

Nejedlý vrátil diplomatický pas na MZV, splnil Kulhánkovu lhůtu

22.10.2021 11:55 Prezidentův poradce Martin Nejedlý vrátil na ministerstvo zahraničí diplomatický pas. Vyhověl tak…

Babiš po debatě lídrů EU o cenách energií hovořil o velkém úspěchu

22.10.2021 10:48 O velkém úspěchu dnes ráno hovořil český premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co Evropská rada v…

Řád Bílého lva měli letos obdržet Bohdalová a Remek

22.10.2021 10:09 Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí dnešní Mladá…

Související:

Právě se děje

reklama