Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v důsledku vládních omezení souvisejících s pandemií nemoci covid-19 za zhruba 4,8 miliardy korun. Na úřad se dosud obrátilo 69 lidí a 291 firem. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí vnitra Hana Malá. Přes čtyři miliardy chtějí žadatelé za ušlý zisk, 720 milionů za tzv. skutečnou škodu.

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

"Ministerstvo vnitra eviduje k 16. říjnu celkem 350 žádostí o náhradu škody, respektive o kompenzaci za ztráty vzniklé vládními omezeními v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 v celkové uplatněné výši 4,77 miliardy korun," uvedla Malá.

Vláda vyhlásila v Česku 12. března nouzový stav. Podle krizového zákona pak nařídila opatření proti koronaviru. Od 14. března uzavřela řadu provozů. Po deseti dnech omezení prodloužila, ale už podle normy o ochraně zdraví. Podle některých právníků se tak chtěla vyhnout případnému odškodňování. Některá nařízení soud následně zrušil s tím, že omezení jsou možná jen podle krizového zákona. Nouzový stav platil na jaře 66 dní, vláda ho znovu vyhlásila od 5. října na 30 dní, zatím platí do 3. listopadu.

Podle krizového zákona má stát povinnost nahradit škodu, jež vznikla kvůli opatřením, která se podle krizové normy vyhlásila. Peníze zaplatí ten úřad, který krizová opatření nařídil. Nárok na náhradu je možné u něj uplatnit písemně do šesti měsíců od vzniku škody, nejdéle do pěti let. Názory právníků na to, v jaké míře mají lidé a firmy nárok na odškodnění za opatření při koronaviru, se liší.

Ministerstvo vnitra v pondělí vládě předloží materiál, ve kterém informuje o připravované zakázce na předsoudní posouzení žádostí o náhradu škody podle krizového zákona. Z materiálu, který má ČTK k dispozici vyplývá, že ministerstvo kvůli zakázce za 24,7 milionu korun oslovilo čtyři advokátní kanceláře a tři právníky.

"Nezbytnost realizovat předmětnou veřejnou zakázku je dána objemem podaných žádostí, který není v současné době konečný, a výší uplatněných nároků," uvádí vnitro v materiálu. Právní odbor ministerstva, do jehož kompetence problematika spadá, by s ohledem na svou kapacitu a nutnost zajištění dalších činností odboru nebyl schopen činnosti v zakázce řádně zajistit, uzavírá dokument.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti se chystají na parlamentní volby 2021, jihomoravským lídrem bude…

28.11.2020 18:29 Lídrem jihomoravských Pirátů do sněmovních voleb v příštím roce se stal poslanec Radek Holomčík,…

Zemanův expertní tým řešil epidemii: Rozvolňování by mělo být zodpovědné a…

28.11.2020 16:27 Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta…

Karlovarský kraj stále bez hejtmana. Blok 21 zastupitelů nabídl post…

28.11.2020 15:01 Blok 21 zastupitelů Karlovarského kraje ze STAN, Pirátů, Místních a SNK1 nabídl místo hejtmana…

Vláda má v pondělí řešit zvýšení přídavků na děti. Koalice se přiblížila…

28.11.2020 14:25 Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama