Vnitro navrhne rozpuštění či pozastavení 20 politických stran, mezi nimi i Alternativa pro Česko

Ministerstvo vnitra navrhne vládě, aby k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) zaslala návrh na pozastavení činnosti či rozpuštění dvacítky politických stran a hnutí. Důvodem je zejména to, že nedodaly Poslanecké sněmovně výroční finanční zprávy. Ministerstvo to uvádí v dokumentu, který má ČTK k dispozici.

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Rozpustit chce vnitro stranu Volba lidu 21. století a hnutí PRO, Spravedlivá občanská společnost a Svobodná občanská samospráva. Této čtveřici již NSS pozastavil činnost v roce 2016 a 2017, protože nepředložila poslancům výroční zprávy za předchozí léta.

Ministerstvo vychází z podnětu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který na porušení povinností transparentního hospodaření z jejich strany upozornil již loni. "Na základě podnětu byl materiál pro schůzi vlády připraven již na jaře tohoto roku, avšak vzhledem k vyhlášeným doplňovacím volbám do Senátu a volbám do zastupitelstev krajů a volbám do Senátu, nebylo možné materiál předložit," uvedlo ministerstvo.

Pozastavit činnost navrhuje vnitro devíti stranám - Alternativa pro Česko, Evropská strana důstojného stáří, Komunistická strana česká 21, Národně demokratická strana, Občanská konzervativní strana, Republika, Romská demokratická strana, Strana pro otevřenou společnost a Strana svobodných demokratů a sedmi politickým hnutím.

Úřad poukazoval původně i na strany a hnutí, které neměly založený transparentní účet. Krajský soud v Brně ale letos v lednu uvedl, že když strana či hnutí nemá příjmy, nemusí ani zřizovat účet a hlásit ho úřadu. Subjekty, které nesplnily pouze tuto povinnost tak byly z návrhu vypuštěny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 16:05 KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 13:37 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Babiš kvóty na potraviny neschvaluje, očekává, že je Senát vrátí

22.01.2021 13:27 Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny…

Prezident Zeman ukončil preventivní prohlídku v nemocnici

22.01.2021 11:30 Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama