Vokřál dal hnutí ANO košem, mandáty zastupitele Brna i kraje si ponechá

Bývalý brněnský primátor Brna Petr Vokřál (zvolený za ANO) si zatím ponechá mandáty zastupitele Brna i Jihomoravského kraje. Odpověděl to dnes na dotaz ČTK. Vokřál nedávno odešel z hnutí ANO, v němž byl místopředsedou. Krok odůvodnil napojením brněnské organizace hnutí na podsvětí.

Vokřál, Petr
doporučujeme

Vokřál byl lídrem v komunálních volbách hnutí ANO v roce 2014, kdy se stal primátorem, ale také v roce 2018, kdy ANO zvítězilo, ale nakonec skončilo v opozici. Do krajského zastupitelstva se před čtyřmi lety dostal ze 14. pozice, letos měl být lídrem ANO v krajských volbách. Po jeho odchodu z hnutí je ale novým lídrem hejtman Bohumil Šimek (za ANO). Vokřál zatím mandáty v městském ani krajském zastupitelstvu složit nechce. "Zatím si je ponechám," uvedl Vokřál.

V posledních měsících řešil v brněnské organizaci spory. Navrhoval zrušení tří buněk v Židenicích, Starém Lískovci a Černovicích, na což předsednictvo nejprve přistoupilo, ale potom rozhodnutí změnilo. Vokřál zrušení buněk zdůvodňoval mimo jiné napojením na lidi, kteří figurovali v kauze korupce kolem veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed. V kauze je obžalovaný bývalý místostarosta Jiří Švachula a bývalý místostarosta Brna-Ivanovic Petr Liškutin, který byl zároveň vedoucím odboru investic Brna-středu. Oba politiky po propuknutí kauzy hnutí ANO vyloučilo ze svých řad.

Vokřál z hnutí počátkem června odešel. Minulý týden řešil situaci v Brně předseda ANO a premiér Andrej Babiš, který navrhne předsednictvu zrušení brněnské organizace hnutí s tím, že by se znovu vytvořila. Babiš nechce v hnutí lidi, kteří mohou být napojení na pochybné kauzy. Předsednictvo by mělo rozhodnout v úterý.

Babiš minulý týden uvedl, že problém se měl řešit už dřív. "Musíme udělat radikální řez a distancovat se od toho, co se stalo," uvedl předseda hnutí. O situaci mluvil minulý týden i s Jiří Faltýnkem, o kterém média v minulosti psala v souvislosti se Švachulou a možném ovlivňování zakázek. "Setkal jsem se s ním poprvé a ptal jsem se, jak je možné, že chodí takové informace. On to odmítl. Myslím, že pokud ho policie nekontaktovala, tak jsou to pomluvy a vymyšlí se věci, které neexistují," uvedl Babiš.

Podle něj se ani nepodařilo zjistit, jakým způsobem přišel Švachula do hnutí. "Nemám informaci, že by je přivedl pan Faltýnek (Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí). Není to pravda. Přihláška pana Švachuly není standardně podepsaná, ale nikdo není schopen říct, jakým způsobem se sem dostal," uvedl Babiš.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekty mají skluz. Ministerstvo chce prodloužit program péče o kulturní…

11.07.2020 09:31 Program péče o národní kulturní poklad, z něhož se platí opravy a novostavby sídel kulturních…

Stát dlouho nechtěl přiznat chybu, proto doly na Karvinsku běžely dále,…

11.07.2020 08:55 ROZHOVOR – Její hněv neutichá. Místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová se zlobí na…

Babišova vláda i přes ambice nerealizovala zásadní reformy, říkají…

11.07.2020 08:42 Přes velké ambice nedokázal menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD za dosavadní dvouleté vládnutí…

Ministerstvo dnes zadalo první úhrady na COVID nájemné

10.07.2020 19:29 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zadalo první příkazy k platbě podpory z programu COVID…

Související:

Právě se děje

Další zprávy