Volby 2020: ČSSD v poli poražených, Hamáček rezignovat nehodlá

Výsledky krajských a senátních voleb podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka nepřekvapily a nedají se interpretovat jako prohra vlády. Novinářům v Lidovém domě řekl, že de facto kopírují průzkumy veřejného mínění. Vedení strany se vzdát nehodlá.

Jan Hamáček

"Nevidím důvod teď stranu nějak destabilizovat," uvedl a odkázal na to, že za tři měsíce čeká stranu sjezd. Ten podle něj rozhodne, v jakém složení ČSSD půjde k volbám do Poslanecké sněmovny.

ČSSD má podle Hamáčka po hlasování o novém složení krajských zastupitelstev šanci dostat se do rad ve třech krajích. Výsledek ukázal, že ČSSD vítězí tam, kde může vsadit na politiky úspěšné v regionální politice, řekl Hamáček. "ČSSD získá 35 mandátů a v senátních volbách postoupí pět kandidátů. To odpovídá aktuálnímu postavení ČSSD," uvedl později. V případě senátních voleb je mu líto neúspěchu Jiřího Dienstbiera, ocenil naopak, že do druhého kola hlasování se vedle obhajujících dostali i nováčci z řad ČSSD.

"Rozhodně to nebyla nějaká fatální prohra vlády, nebylo to referendum o vládě, spíš překopírování aktuální politické podpory do volebních výsledků," zhodnotil výsledek jako vicepremiér menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Výsledek podle něj odpovídá dlouhodobému postavení ČSSD na politické scéně. Spokojen by byl, kdyby bylo skóre o dvě procenta vyšší a kdyby se přes hranici pěti procent dostaly dva kraje navíc. Po minulých volbách, v nichž ČSSD zvítězila ve dvou krajích, strana vyjednala vedení rady v pěti. Přes deset procent po sečtení se letos dostala ČSSD na Vysočině, v koalici pak v Pardubickém kraji a Královéhradeckém kraji. Za nespravedlivý vzhledem k odvedené práci pokládá výsledek ve Středočekém kraji.

"Ukazuje se, že tam, kde jsme nasadili lidi, kteří jsou úspěšní v regionální politice, mají za sebou i úspěšné vládnutí i zvládnutí koronakrize, se výsledky dostavily," konstatoval. Překvapením pro něj byl Zlínský kraj se "solidním úspěchem" nad rámec regionů, kde měla ČSSD hejtmany dosud. Hlasování podle něj také ukázalo, že ČSSD má dlouhodobou slabinu na severu Čech. "Pro jakoukoli kampaň před sněmovními volbami, která víceméně začíná, si musíme najít odpověď, jak zvládnout toto území," konstatoval.

Hamáček odmítl, že ČSSD udělala chybu, když v předvolební kampani vsadila na téma úspěšného jarního boje s koronavirem. "Snažili jsme se lidem vysvětlit, že sociální demokracie pro ně je v dobách nepohody. Otázka je, zda druhá vlna nepřišla tak rychle, že to lidi znejistělo," uvedl. Zopakoval, že za výsledek nese zodpovědnost jako předseda. Nechtěl to ale interpretovat jako důvod, proč by se měl na lednovém sjezdu sociální demokracie vzdát vedení strany. "Jako vedení se budeme kolektivně zpovídat sjezdu," konstatoval.

V senátních volbách Hamáčka mrzí prohra Dienstbiera. "Byl viditelným senátorem ČSSD, jakkoli příliš nesouzněl s tím, co v poslední době strana prosazovala. Otázka je, zda mu to pomohlo, nebo mu to uškodilo. Ale určitě to bude ztráta pro Senát, nejen pro ČSSD," uvedl. Ocenil suverénní postup expředsedy horní komory Milana Štěcha do druhého kola voleb i pozici místopředseda ČSSD Michala Šmardy. "Nejen ti zkušení senátoři, ale i vlastně nová krev má šanci dostat se do Senátu. To by byla dobrá zpráva pro sociální demokracii," konstatoval. Před druhým kolem voleb je podle něj vedení ČSSD kandidátům v kampani pomoct podle toho, o co si řeknou.

Po sečtení 90 procent senátních okrsků měla šanci ČSSD znovu získat nejvýš polovinu z deseti obhajovaných křesel.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama