Volby 2020: ČSSD v poli poražených, Hamáček rezignovat nehodlá

Výsledky krajských a senátních voleb podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka nepřekvapily a nedají se interpretovat jako prohra vlády. Novinářům v Lidovém domě řekl, že de facto kopírují průzkumy veřejného mínění. Vedení strany se vzdát nehodlá.

Jan Hamáček
doporučujeme

"Nevidím důvod teď stranu nějak destabilizovat," uvedl a odkázal na to, že za tři měsíce čeká stranu sjezd. Ten podle něj rozhodne, v jakém složení ČSSD půjde k volbám do Poslanecké sněmovny.

ČSSD má podle Hamáčka po hlasování o novém složení krajských zastupitelstev šanci dostat se do rad ve třech krajích. Výsledek ukázal, že ČSSD vítězí tam, kde může vsadit na politiky úspěšné v regionální politice, řekl Hamáček. "ČSSD získá 35 mandátů a v senátních volbách postoupí pět kandidátů. To odpovídá aktuálnímu postavení ČSSD," uvedl později. V případě senátních voleb je mu líto neúspěchu Jiřího Dienstbiera, ocenil naopak, že do druhého kola hlasování se vedle obhajujících dostali i nováčci z řad ČSSD.

"Rozhodně to nebyla nějaká fatální prohra vlády, nebylo to referendum o vládě, spíš překopírování aktuální politické podpory do volebních výsledků," zhodnotil výsledek jako vicepremiér menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Výsledek podle něj odpovídá dlouhodobému postavení ČSSD na politické scéně. Spokojen by byl, kdyby bylo skóre o dvě procenta vyšší a kdyby se přes hranici pěti procent dostaly dva kraje navíc. Po minulých volbách, v nichž ČSSD zvítězila ve dvou krajích, strana vyjednala vedení rady v pěti. Přes deset procent po sečtení se letos dostala ČSSD na Vysočině, v koalici pak v Pardubickém kraji a Královéhradeckém kraji. Za nespravedlivý vzhledem k odvedené práci pokládá výsledek ve Středočekém kraji.

"Ukazuje se, že tam, kde jsme nasadili lidi, kteří jsou úspěšní v regionální politice, mají za sebou i úspěšné vládnutí i zvládnutí koronakrize, se výsledky dostavily," konstatoval. Překvapením pro něj byl Zlínský kraj se "solidním úspěchem" nad rámec regionů, kde měla ČSSD hejtmany dosud. Hlasování podle něj také ukázalo, že ČSSD má dlouhodobou slabinu na severu Čech. "Pro jakoukoli kampaň před sněmovními volbami, která víceméně začíná, si musíme najít odpověď, jak zvládnout toto území," konstatoval.

Hamáček odmítl, že ČSSD udělala chybu, když v předvolební kampani vsadila na téma úspěšného jarního boje s koronavirem. "Snažili jsme se lidem vysvětlit, že sociální demokracie pro ně je v dobách nepohody. Otázka je, zda druhá vlna nepřišla tak rychle, že to lidi znejistělo," uvedl. Zopakoval, že za výsledek nese zodpovědnost jako předseda. Nechtěl to ale interpretovat jako důvod, proč by se měl na lednovém sjezdu sociální demokracie vzdát vedení strany. "Jako vedení se budeme kolektivně zpovídat sjezdu," konstatoval.

V senátních volbách Hamáčka mrzí prohra Dienstbiera. "Byl viditelným senátorem ČSSD, jakkoli příliš nesouzněl s tím, co v poslední době strana prosazovala. Otázka je, zda mu to pomohlo, nebo mu to uškodilo. Ale určitě to bude ztráta pro Senát, nejen pro ČSSD," uvedl. Ocenil suverénní postup expředsedy horní komory Milana Štěcha do druhého kola voleb i pozici místopředseda ČSSD Michala Šmardy. "Nejen ti zkušení senátoři, ale i vlastně nová krev má šanci dostat se do Senátu. To by byla dobrá zpráva pro sociální demokracii," konstatoval. Před druhým kolem voleb je podle něj vedení ČSSD kandidátům v kampani pomoct podle toho, o co si řeknou.

Po sečtení 90 procent senátních okrsků měla šanci ČSSD znovu získat nejvýš polovinu z deseti obhajovaných křesel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama