Volby 2020: Šanci na nového předsedu Senátu mají tři strany, soudí Vystrčil

Nový předseda Senátu by po volbách mohl být z klubu ODS, Starostů a nezávislých nebo KDU-ČSL. Podle současné hlavy horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) zřejmě jiné kluby nebudou mít ve volbách takový úspěch, aby mohly předsedu nominovat. ČTK to řekl po dnešním hlasování v krajských volbách v Telči na Jihlavsku.

Miloš Vystrčil, předseda Senátu
doporučujeme

Šedesátiletý Vystrčil, který je také krajským předsedou ODS na Vysočině, očekává, že jeho strana začne o nové podobě krajské vlády jednat ještě dnes s ohledem na to, kdy budou zveřejněné výsledky. Volební účast podle něho může ovlivnit obava spojená s koronavirem. Povzbudit ji naopak může současný společenský stav.

"Řekl bych, že je tady na jedné straně větší motivace jít k volbám vzhledem k tomu, co se ve státě děje, a vzhledem k tomu, jak se nyní o politice hodně hovoří. Na druhé straně ta demotivace je nejít k volbám, protože je tady zdravotní ohrožení, které někteří mohou cítit. Tak se to může vyrovnat a nakonec to dopadnout jako vždycky," řekl Vystrčil.

Na Vysočině před čtyřmi lety hlasovalo přes 37 procent oprávněných voličů. Zastupitelem kraje se stal i Vystrčil. V současných volbách kandiduje z 31. místa padesátičlenné kandidátky ODS a Starostů pro občany. Zatím mají občanští demokraté v krajském zastupitelstvu se 45 křesly pět mandátů.

Vystrčil se stal předsedou Senátu po smrti spolustraníka Jaroslava Kubery letos v únoru. Členem ODS je od roku 1991. Nejprve se stal zastupitelem Telče, později byl jejím starostou a v letech 2004 až 2008 byl hejtmanem Vysočiny. Do Senátu byl poprvé zvolen v říjnu 2010.

V nedávné době na sebe i na Českou republiku upozornil svoji cestou na Tchaj-wan, kterou plánoval už Kubera. Čína proti návštěvě ostře protestovala. Prezident Miloš Zeman se v souvislosti s návštěvou Vystrčila nepozval na schůzku nejvyšších ústavních činitelů. U části politiků ale cesta sklidila uznání jako projev suverenity státu. Jaký dopad měla na voliče ODS, si Vystrčil netroufl odhadnout. "Na sociálních sítích je trošku vidět, že někteří nyní volí ODS a třeba ji dříve nevolili. Na druhé straně může být, že někteří, kteří dříve volili ODS, ji teď nevolí a na sociální sítě to nepíší. Uvidíme, asi tou nejobjektivnější zprávou budou volby," řekl Vystrčil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Piráti vyzvali vládu, aby umožnila Polkám interrupce v Česku

26.10.2020 17:07 Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 16:50 Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Minář vytvořil spolek Pro ČR, sní o zemi s kvalitními politiky i aktivními…

26.10.2020 16:18 Aktualizováno Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář vytvořil spolek Pro ČR. Spolek si klade za cíl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama