Volební novela by se měla schvalovat standardně, tvrdí Vondráček

Volební novelu, která bude reagovat na nález Ústavního soudu, by měla předložit vláda. V Parlamentu by se měla schvalovat standardně, ovšem ve Sněmovně se zkrácenými lhůtami. Po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem to novinářům řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (oba ANO). Hnutí podle něho nevylučuje žádnou z variant možných úprav zákona, vedení ANO by mohlo možnosti probrat příští týden.

Radek Vondráček (ANO)
doporučujeme

"Za hnutí ANO platí, že bychom chtěli, aby (ve Sněmovně) proběhla řádná tři čtení," uvedl Vondráček. Neměla by se tedy využít některá z už dříve předložených volebních novel. Vondráček chce, aby předlohu připravilo ministerstvo vnitra s řádnou důvodovou zprávou. Uvítal by, aby se proces dohodl na schůzce zástupců politických stran. Měla by se konat v úterý odpoledne.

Sněmovna by mohla využít až šesti poslaneckých volebních novel, které čekají v dolní komoře na projednání a týkají se voleb do dolní komory. Tři z nich jsou primární novely zákona o volbách do Parlamentu. Jde o opoziční návrh na zavedení korespondenčního způsobu hlasování, komunistický návrh na zavedení jednokolových voleb do Senátu a lidovecká úprava přepočtu hlasů na mandáty.

"Uděláme všechno pro to, aby se přijal nový zákon. Musíme to prostě udělat. Žádnou variantu, které jsou na stole, jsme nevyloučili," pokračoval Vondráček, jenž má Babišovi připravit varianty harmonogramu schvalování novely. Má být také v kontaktu s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Vondráček podpořil Vystrčilův názor, že volební novela by měla být přijata do konce května. Možné jsou i mimořádné schůze Sněmovny.

Předsednictvo ANO posoudí varianty změny zákona na základě rozborů, které podle Vondráčka ještě nejsou hotové. Je podle něho jasné, že hlasy voličů se budou sčítat na celostátní úrovni a následně přerozdělovat. "Já nevylučuji jeden volební obvod," uvedl Vondráček, podle kterého je nejspravedlivější, byť na druhou stranu nesložitější, a potlačuje navíc regionální aspekt. Řekl ale také, že to neznamená, že takovému modelu dává přednost. Vyslovil se ale pro zavedení určitého bonusu pro vítěze voleb, aby měl vyšší šanci sestavit vládu.

Ústavní soud zrušil ve středu část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a rozdělování mandátů. Po nálezu také koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů.

"Mohou vznikat koalice z několika menších extremistických stran, které by pak měly větší šanci se dostat do Poslanecké sněmovny," varoval Vondráček. Je pro stanovení vyšších hranic, byť ne tak vysokých, které existovaly doposud. Předseda Sněmovny míní, že podpora pro takovou úpravu by se našla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zadržela poslance Lubomíra Volného, už je opět na svobodě

07.03.2021 22:00 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný byl po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zadržen policií.…

Maturity podle Babiše nejsou nutné, protože je nevyžadují zaměstnavatelé

07.03.2021 18:53 Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama