Volební průzkum: ANO oslabuje, KSČM je na hraně. Polepšila si opozice

Podpora hnutí ANO se podle Kantar CZ v květnu snížila na 31,5 procenta. Polepšili si díky tomu druzí Piráti se 17 procenty, třetí ODS s 13,5 procenta i čtvrtá SPD s osmi procenty. Výsledek STAN a ČSSD se v porovnání s dubnovým šetřením nezměnil. Pohoršily si TOP 09 a KSČM, které klesla podpora na pětiprocentní hranici. KDU-ČSL by se čtyřmi procenty zůstala před branami Sněmovny stejně jako v dubnu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Volební model agentury Kantar CZ dnes zveřejnila Česká televize.

ANO si v porovnání s dubnovým šetřením pohoršilo o 2,5 procentního bodu. Piráti si polepšili o jeden procentní bod, stejně jako SPD. Občanští demokraté posílili o dva procentní body. Zisk ČSSD a STAN zůstal na 5,5 procenta. TOP 09 si pohoršila o půldruhého procentního bodu, KSČM o půl procentního bodu. "KDU-ČSL se dlouhodobě pohybuje spíše pod pětiprocentní hranicí než nad ní. Proto předpokládáme, že by se v tuto chvíli do Sněmovny neprobojovala," uvedli autoři modelu.

Statistická chyba podle agentury činila jeden procentní bod u malých stran a až 3,5 procentního bodu u velkých uskupení. Průzkum agentura provedla mezi 18. květnem a 5. červnem.

Výsledky podpory stran se začínají podobat průzkumům z doby před krizí způsobenou epidemií koronaviru. "Voliči ANO se nejčastěji začali přesouvat k Pirátům, ODS a ČSSD. Jako důvody jsme opakovaně slýchali například to, že ti lidé jsou do jisté míry zklamaní z toho, že tu krizi hnutí ANO spíše zneužilo k tomu, aby prosazovalo nějaké svoje zájmy," uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha.

K poklesu komunistů Ranocha řekl, že ztráta podpory KSČM činí zhruba jeden procentní bod ročně. Starší voliči komunistů ze dvou třetin odcházejí ke hnutí ANO, komunističtí voliči mladšího věku míří k SPD, Pirátům nebo k ČSSD.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo zahájil návštěvu Česka, letadlo s šéfem americké diplomacie přistálo

11.08.2020 09:34 Aktualizováno Na pražském ruzyňském letišti přistálo dnes po 08:00 letadlo s americkým ministrem zahraničí Mikem…

Superhrubá mzda tu dávno neměla být, říká šéfka TOP 09. Vyčítá to Sobotkovi

11.08.2020 08:58 Zrušit nebo nezrušit superhrubou mzdu? To je ožehavé politické téma posledních dní. Předsedkyně…

Policisté ukončili razii na radnici Brno-střed nad ránem

11.08.2020 08:34 Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) skončili razii na radnici městské…

Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1,…

10.08.2020 16:24 Aktualizováno Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama