Voliči mě dojali, v druhém kole se ale začíná od nuly, říká Němcová

Miroslava Němcová, která kandiduje do Senátu s podporou čtyř stran, a to ODS, TOP 09, STAN a Liberálně ekologické strany (LES), slaví úspěch v prvním kole voleb, kdy na Praze 1 dosáhla podpory 48,56 procenta hlasů. „Od neděle se ale zase vrhnu do práce. Čeká mě druhé kolo, kde se zase začíná od nuly, to je třeba si říci. Doposud dosažené výsledky neplatí. Vše se totiž před druhým kolem vynulovává,“ říká stále ještě poslankyně pro EuroZprávy.cz.

Miroslava Němcová
doporučujeme

Bylo na ní vidět překvapení, nepočítala, že by tak drtivě mohla porazit své konkurenty na Praze 1, včetně stávajícího, lidoveckého senátora Václava Hampla, který obdržel jen 20,49 procenta hlasů. Přesto Miroslava Němcová přiznala, že na chvíli zalitovala, jaký kousek ji chyběl, aby do Senátu prosvištěla okamžitě a druhé kolo se tak konat nemuselo.

Chybělo jí necelého půldruhého procenta, aby se přehoupla přes potřebnou padesátiprocentní hranici. „Vždycky by byl člověk rád, kdyby závod doběhl na první dobrou, ale nepovedlo se.  Přesto si myslím, že mohu být naprosto spokojená, nežehrám na nic a znovu opakuji, že jsem všem obrovsky vděčná, že mě tak obrovsky tlačili do zad,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny z let 2010 až 2013.

Němcová by nerada zopakovala rok 1996. V historicky prvních senátních volbách v obvodě 51, ve Žďáru nad Sázavou, v prvním kole zvítězila s více než 30 procenty hlasy, ale ve druhém kole absolutní počet jejích voličů klesl a získala jen 42% hlasů. Senátorem se tehdy stal lidovec Jiří Šenkýř. Nyní stojí proti dalšímu lidovci.

Nyní ale žije současností, která ji těší. Úspěch ji velmi, příjemně a pozitivně překvapil. „I když jsem v  kampani cítila vlnu podpory, a už během ní jsem si uvědomovala, že bych mohla dosáhnout skvělého výsledku, tak jsem byla opatrná. Protože člověk konečný výsledek nikdy nemůže předpokládat za hotový, dokud nedopočítáte poslední hlas.  Z výsledků jsem tak velmi dojatá, vděčná, těší mě a děkuji voličům, kteří mě podpořili,“ přiznává pro EuroZprávy.cz členka ODS, která by se v případě dobytí Senátu vzdala poslaneckého mandátu.

Politička, která v roce 2013, kdy padla vláda Petra Nečase, byla neúspěšně navrhována na post premiérky země, se uměla prosadit, jak na Vysočině, tak i v Praze, kde působí dvaadvacet let. Má tedy nějaké fluidum, jak okouzlit voliče? „Nevím, jestli mám nějaké fluidum, ale jediné, které na lidi působí, je že jste normální a na nic si nehrajete. Když jdu po ulici anebo mě občané zastaví v tramvaji, obchůdku či restauraci, tak se s nimi úplně normálně bavím a oni mně sami říkají, jak si mého obyčejného vystupování cení a líbí se jim, že nepatřím mezi žádné papaláše a že jsem prostě normální osoba. A to je jediné fluidum, které spolehlivě zabírá,“ odkrývá svůj recept.

Miroslava Němcová kromě voličů děkuje i své rodině. „Bez rodinného zázemí ničeho nedosáhnete, je klíčové v každé oblasti. V sobotu večer jsem si s manželem přiťukla skleničkou dobrého pití, abych mu poděkovala i drobně oslavila úspěch v prvním kole. Ale ten už je dnes zapomenut a musím jít dál,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz bývalá 1. místopředsedkyně ODS.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 15:46 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Babiš a Prymula: Nové restrikce mají zabránit kolapsu, kapacita nemocnic…

21.10.2020 14:30 Aktualizováno Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil po dnešním mimořádném…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 13:59 V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Poslanci navrhují zvýšit prodloužené ošetřovné až na 80 procent

21.10.2020 11:17 Poslanci navrhují zvýšit ošetřovné o deset, 15 nebo i o 20 procentních bodů až na 80 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama