Volný nerezignuje. Čeká ho disciplinární řízení, podle Vondráčka a Veselého může jít o trestný čin

Nezařazený poslanec Lubomír Volný nerezignuje po dnešní fyzické potyčce s dalšími zákonodárci na plénu Sněmovny na svůj mandát. Novinářům řekl, že se cítí ještě víc povolán k zastupování názoru lidí, kteří nesouhlasí se současnou situací.

Lubomír Volný při potyčce ve Sněmovně
doporučujeme

Uvedl také, že fyzicky napaden byl on. Podle sociálnědemokratického poslance Ondřeje Veselého, který přišel na pomoc předsedajícímu Tomáši Hanzelovi (ČSSD), se Volný napadením předsedajícího dopustil trestného činu a neměl by nadále mandát vykonávat.

Volného vystoupení vyústilo v potyčku poté, co mu Hanzel při projednávání vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu vypnul mikrofon. Volný poté přišel mluvit přímo na místo předsedajícího. Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci, mezi prvními Jan Chvojka a Veselý. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

"Já jsem dostal za pár minut spoustu povzbudivých zpráv, SMS, na internetu i na twitteru od lidí, kteří mě podporují a žádají mě, abych v boji pokračoval, takže já určitě pokračovat budu," řekl novinářům Volný.

Veselý novinářům řekl, že od Volného dokonce dostal pěstí poslanec Michal Ratiborský (ANO). "Máme tady ostré výměny, to je logické, je to politická debata, která může být ostřejší, ale aby to bylo osobní napadání, rvačka, to se tu nikdy nezažilo," řekl. Za neuvěřitelné považuje i napadení předsedajícího, v jiných parlamentech se podle něj tato pozice bere jako "něco svatého".

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) Volného vykázal do konce jednacího dne ze sálu. Uvedl, že bude následovat disciplinární řízení u mandátového a imunitního výboru.

Volného jednání podle Veselého překročilo veškeré meze. Věří tomu, že vykázání ze sálu nebude posledním trestem. "Někdo takový by poslanecký mandát vůbec vykonávat neměl," řekl.

Volný a jeho kolega Marian Bojko odmítli ve Sněmovně nosit roušku. Jejich možným porušením hygienických opatření se zabývá policie. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení, uvedla na twitteru.

"Vědomě páchám přestupek. Vědomě porušuji toto nařízení, protože tím vyjadřuji svůj politický názor a občanský postoj," řekl Volný. Každý občan má podle něj právo v rámci občanské neposlušnosti porušit předpis, který považuje za nebezpečný pro svoji svobodu.

Vondráček: Volný se mohl dopustit trestného činu; hlasovat může

Nezařazený poslanec Lubomír Volný se podle předsedy dolní komory Radka Vondráčka (ANO) mohl dopustit trestného činu, když fyzicky napadl poslance. Novinářům Vondráček řekl, že i když byl Volný pro dnešek vykázán z jednací síně, může hlasovat. Incident, při kterém se Volný násilím domáhal puštění vypnutého mikrofonu bude posuzovat mandátový a imunitní výbor. Ten se zřejmě bude zabývat i tím, že Volný a další nezařazený poslanec Marian Bojko odmítli ve Sněmovně nosit roušky.

"Už vůbec to, že (Volný) vstoupil do prostoru předsedajícího a začal mačkat knoflíky a fyzickou silou se domáhal jednání, je nepřístojné jednání ve smyslu jednacího řádu, už to si zaslouží disciplinární řízení," uvedl Vondráček. Je podle něj otázkou, zda fyzickým napadením poslance, který přišel předsedajícímu pomoct, se nedopustil skutkové podstaty trestného činu a zda se tím nebude zabývat i policie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zadržela poslance Lubomíra Volného, už je opět na svobodě

07.03.2021 22:00 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný byl po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zadržen policií.…

Maturity podle Babiše nejsou nutné, protože je nevyžadují zaměstnavatelé

07.03.2021 18:53 Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama