Volný neuspěl s námitkami podjatosti imunitního výboru

Sněmovní organizační výbor dnes zamítl námitky nezařazeného poslance Lubomíra Volného na podjatost mandátového a imunitního výboru a jeho členů. ČTK a České televizi to řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Hlasování bylo podle něho jednomyslné. Volný čelí před výborem disciplinárnímu řízení kvůli incidentu na sněmovním plénu.

Lubomír Volný vyvolal rvačku ve Sněmovně
doporučujeme

Vondráček připomněl, že imunitní výbor vzniká ze zákona. "Není všeobecný důvod, že by měl být v této věci podjatý," uvedl. Když Volný poukazoval na vyjádření členů výboru o konfliktu v médiích, nepochopil podle Vondráčka disciplinární řízení a fungování Sněmovny. Imunitní výbor je politický orgán, nejde o soud ani o správní orgán, řekl.

Volný na jednání organizačního výboru nedorazil. Tvrdí, že byl informován několik málo hodin předem a měl dlouhodobě domluvený lékařský zákrok. "Takovouto urgentní pozvánku považuji za zbytečně uspěchanou, šikanózní a nedůstojnou organizačního výboru," uvedl nezařazený poslanec v tiskové zprávě. Vondráček jeho kritiku odmítl, pokládá ji za snahu Volného víc se zviditelnit.

Konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přispěchalo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby opustil.

Nezařazený poslanec nyní žádá prostřednictvím své právní zástupkyně o zastavení disciplinárního řízení. Tvrdí mimo jiné to, že imunitní výbor má "nedostatek věcné příslušnosti" k vedení řízení.

Volný a jeho kolega Marian Bojko odmítají nosit v jednacím sále a při politických vyjádřeních roušky. Uvnitř dolní komory Sněmovny jsou kvůli epidemii koronaviru povinné. V úterý Vondráček oba poslance vykázal z jednacího sálu, vyvedla je ochranná služba.

Vedení Sněmovny a šéfové poslaneckých klubů se dnes podle Vondráčka shodli na tom, že případná opatření by spíše vyhovovala oběma poslancům k jejich reklamě. V úterý zněly úvahy postavit kolem jejich míst ochranné plexisklo. Sněmovní grémium ale chce podle Vondráčka přijmout společné prohlášení, v němž se od jednání Volného a Bojka distancuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Klausův bývalý protokolář Jindřich Forejt (†43)

02.03.2021 19:37 Ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta Václava Klause Jindřich Forejt. Na Twitteru to…

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 14:49 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama