Výbor doporučil Sněmovně projednávat rozpočet až po jmenování nové vlády

Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování nové vlády vzešlé z říjnových voleb. Sněmovně to dnes doporučil její rozpočtový výbor. Výbor také zároveň projednávání návrhu přerušil do jmenování nové vlády.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Podle dosavadních informací by prezident Miloš Zeman mohl novou vládu jmenovat v polovině prosince. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) to znamená, že stát bude od ledna hospodařit s rozpočtovým provizoriem. Označila to za špatný krok.

Pro přerušení hlasovalo 13 členů výboru, osm členů výboru za hnutí ANO bylo proti, dva poslanci se zdrželi.

Pokud Sněmovna rozpočet neschválí do konce roku, stát bude hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl začátkem listopadu, že ČR bude podle jeho předpokladu hospodařit v rozpočtovém provizoriu do konce března příštího roku.

Přerušení debaty o rozpočtu navrhl předseda výboru Josef Bernard (STAN). Představitelé budoucí koaliční vlády tvořené ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráty a STAN podle něj mají jasné stanovisko. "My říkáme, že chceme přistoupit k tomu dát možnost nové vládě sestavit rozpočet nový, na zelené louce. Uvedl, že považuje za slušný krok vůči budoucí exekutivě, aby si sestavila rozpočet, podle kterého bude řídit zemi. Poukazoval i na schodky loňského a letošního rozpočtu i na schodkový návrh na příští rok.

"Pokud bychom vrátili návrh zákona o státním rozpočtu stávající vládě, tak nepředpokládám, že by sama udělala nějaké změny. A pak nevíme přesně, kdy bude jmenována nová vláda, a kolik by tedy měla času na to přepracování. Proto toto rozhodnutí,“ řekl ČT a ČTK místopředseda výboru Vojtěch Munzar (ODS). Předpokládá, že na zpracování nového návrhu bude zapotřebí šest týdnů.

Předseda ODS a nový premiér Petr Fiala uvedl již v říjnu, že vznikající koaliční vláda chce sestavit rozpočet se schodkem do 300 miliard korun. Návrh odcházející vlády počítá se schodkem 377 miliard.

"Je to úplně špatně. Znamená to, že bude naprosto jasně rozpočtové provizorium,“ řekla dnes novinářům končící ministryně financí Schillerová. Bude podle ní velký problém s čerpáním peněz z covidových programů, protože nebudou mít zajištěny peníze z rozpočtu. Na tiskové konferenci klubu ANO následně řekla, že organizační výbor dnes vyřadil státní rozpočet z aktuální schůze Sněmovny.

Podle Schillerové se nejen nebudou moci vyplácet covidové programy, ale též se zbrzdí investice, nebude moci být čerpána vládní rozpočtová rezerva, kde bylo vyčleněno pro rok 2022 zhruba šest miliard korun, které by mohly pomoci k sanování covidových programů. Zároveň se nebudou moci utrácet nespotřebované výdaje, které podle Schillerové slouží především k investicím.

Poslanec ANO Milan Feranec to označil za "skok do tmy“ a poukazoval na to, že provizorium přinese problém i se schvalováním rozpočtu fondu dopravy. Státní fond dopravní infrastruktury dostává dotaci v řádu desítek miliard korun právě ze státního rozpočtu. Patrik Nacher (ANO) řekl, že změna rozpočtu se dá řešit pozměňovacími návrhy a že vstoupit v současné době do provizoria mu připadá jako riskantní krok.

Výbor se rozpočtem zabývá vždy ještě před jeho prvním čtením na plénu. Dává Sněmovně doporučení, jak má v prvním čtení naložit se základními parametry rozpočtu: příjmy, výdaji, schodkem a jeho vypořádáním. Sněmovna pak projedná rozpočet v prvním čtení, a pokud tyto parametry schválí, nemůže už je dále měnit. Rozpočet nelze zamítnout, je možné ho pouze vrátit vládě k přepracování. Zatím se tak stalo pouze jednou, a to v roce 2012.

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut uzavřela dálnici D52

27.01.2022 09:49 Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut dnes krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za…

Předpověď počasí: Víkend bude teplotně nadprůměrný, do Česka dorazí srážky

27.01.2022 06:30 Poslední lednový víkend se přiblížil natolik, že meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Válkovou vláda odvolala z funkce zmocněnkyně pro lidská práva

26.01.2022 22:06 Vláda dnes odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO…

Kalousek usedne ve správní radě VZP, její členy obměnila vláda

26.01.2022 22:02 Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav…

Česko daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů, rozhodla vláda

26.01.2022 21:35 Aktualizováno Česká republika daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Ministryně…

Senát o mimořádném volnu ve školách kvůli koronaviru rozhodne 3. února

26.01.2022 19:21 Senát bude zákon, na jehož základě budou moci ředitelé škol vyhlásit kvůli pandemické situaci až…

Exministr Metnar byl zvolen novým předsedou sněmovního branného výboru

26.01.2022 15:53 Novým předsedou sněmovního branného výboru dnes členové zvolili bývalého ministra obrany Lubomíra…

Sněmovna podpořila zákaz plastových příborů, talířů a brček

26.01.2022 14:51 Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka,…

Opoziční SPD chce zamítnout zákon o panevropském penzijním produktu

26.01.2022 12:24 Aktualizováno Zákon o takzvaném panevropském osobním penzijním produktu (PEPP) bude ve Sněmovně čelit návrhu na…

Farský se vzdá mandátu na schůzi Sněmovny v polovině února

26.01.2022 11:57 Aktualizováno Poslanec STAN Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu osobně na schůzi Sněmovny 15. února, oznámil…

Koalice nabídla ANO dohody, podle Havlíčka je volba vizitkou pětikoalice

26.01.2022 11:27 Aktualizováno Koaliční poslanci nabídli předsedkyni klubu opozičního hnutí ANO Aleně Schillerové několik…

Soud odmítl podnět Pirátů a Starostů, navrhovali jiný přepočet hlasů na…

26.01.2022 11:20 Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů…

Související:

Právě se děje

reklama