Vyhnat Zemana do exilu? Kalousek se nevybíravě pustil do prezidenta, přidal se i Schwarzenberg

Prezident Miloš Zeman se chová jako Ludvík XIV. To alespoň v souvislosti se slovy o případné abolici pro premiéra Andreje Babiše (ANO) tvrdí poslanec Karel Schwarzenberg. Do hlavy státu se pustil i jeho kolega Miroslav Kalousek. .

Přidejte svůj názor 235 komentářů

Volební sjezd TOP 09
doporučujeme

Karel Schwarzenberg v reakci na oznámení o případné abolici v rozhovoru pro deník Právo řekl, že se Miloš Zeman chová jako Ludvík XIV. S tím ale hlava státu nesouhlasí. Poukazuje na to, že čestný předseda TOP 09 zřejmě nezná francouzské dějiny.

,„Ludvík XIV. měl to heslo ′Stát jsem já′. A my žijeme v parlamentní demokracii. Abolice je součástí ústavy, to není nic monarchistického, nic absolutistického,“ řekl Zeman v reakci pro Blesk.

Prezident také zdůraznil, že abolice je součástí ústavy České republiky. A pokud je někdo chce prezidentovi využívání tohoto práva odepřít, jedná protiústavně. Sám Babiš se nicméně nechal slyšet, že by od Zemana abolici nepřijal.

Zemanových slov o monarchovi se chytil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Monarchou opravdu není, to má Miloš Zeman pravdu. Kdyby jakýkoliv evropský monarcha nakládal s ústavou své země jako on, vyhlásili by lidé republiku a vyhnali monarchu do exilu,“ rýpnul si na facebooku poslanec.

Prezident také zdůraznil, že abolice je součástí ústavy České republiky. A pokud je někdo chce prezidentovi využívání tohoto práva odepřít, jedná protiústavně. Sám Babiš se nicméně nechal slyšet, že by od Zemana abolici nepřijal.

Kritici prezidenta také poukazují na to, že Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Babiše v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl před více než rokem Zeman. 

Loading...
Vstupte do diskuze (235)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

19.10.2019 20:36 Aktualizováno Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 17:13 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama