Výhrůžky zaměstnanci ruské ambasády v Česku řeší policie

Výhrůžky zaměstnanci ruské ambasády v Česku řeší policie. V České televizi (ČT) to dnes řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Věc ministerstvo předalo policii poté, co se na něj ruské velvyslanectví v Praze obrátilo kvůli ochraně svého diplomata. Ambasáda v prohlášení na svém facebooku v pondělí uvedla, že její zaměstnanec kvůli lživému a nepodloženému obvinění z útoku na pražské politiky čelí výhrůžkám.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Postupovali jsme standardně. Tuto žádost jsme předali, budeme odpovídat, je to na vyhodnocení policie, jaké bezpečnostní hrozby zde jsou," řekl Petříček. Nechtěl komentovat, zda jde o pracovníka ruských tajných služeb, který podle týdeníku Respekt do Prahy přicestoval před několika týdny vybavený jedem ricinem. Informace k případu jsou v utajeném režimu, nechci se k nim vyjadřovat, dodal. Nepředpokládá ale, že by nyní v Česku bylo nějaké konkrétní riziko, policejní ochrana tří komunálních politiků - pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) - je podle něj otázka prevence.

Obě země se o víkendu domluvily, že spolu povedou jednání podle vzájemné smlouvy z roku 1993. Petříček dnes v ČT řekl, že vzájemný dialog je nyní neexistující, což má dopad i na ekonomickou spolupráci. Nechtěl předjímat výsledek konzultací, s ruskou stranou si chce vytyčit témata a rámec, ve kterém budou probíhat konzultace. "Nechci vzkazovat nic ruské straně přes média. Já očekávám, že bychom mohli zahájit konzultace na úrovni ministrů zahraničních věcí, ale v tuto chvíli je to otázka výměny vzájemných nót a kontaktů mezi našimi ambasádami a ministerstvy," uvedl.

Debata o tom, jakou politiku chce Česko vést vůči Rusku, by se podle Petříčka měla vést také napříč politickým spektrem v Česku.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6. Ruské protesty vyvolalo také zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo rovněž rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Loading...
Vstupte do diskuze (78)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zimola se stal předsedou hnutí Změna 2020, zkritizoval ČSSD

01.06.2020 13:35 Aktualizováno Jiří Zimola se stal předsedou jihočeského hnutí Změna 2020. Místopředsedou nového subjektu je…

Spor vlády s obcemi se vyostřuje. Sdružení vyzvalo starosty k stávkové…

01.06.2020 12:34 Proti krácení rozpočtů obcí a krajů kvůli koronavirovým opatřením vlády svolá Sdružení místních…

Stát má na vysokorychlostní internet 14 miliard. Neposkytl podle NKÚ ani…

01.06.2020 12:10 Aktualizováno Pokrytí domácností vysokorychlostním internetem se v uplynulých zhruba pěti letech podle zjištění…

Ministerstvo chce zrušit mimořádné zmrazení nájemného bytů

01.06.2020 11:25 Ministerstvo financí navrhne zrušit mimořádné opatření, kterým vláda 23. dubna zmrazila nájemné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy