Vymáhat náhradu škody po Hradu? Dle zákona to nebylo možné, brání se ininisterstvo

Ministerstvo financí nevymáhalo od kanceláře prezidenta náhradu škody, kterou zaplatilo za její nezákonné průtahy v informování o výši platů hradních úředníků, protože vymáhání je možné jen při porušení právní povinnosti konkrétním člověkem. Jde o desítky tisíc korun, které ministerstvo zaplatilo zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi za to, že mu informace o platech prezidentská kancelář odmítala poskytnout po řadu měsíců.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo financí
doporučujeme

"Podle zákona o náhradě škody by vymáhání bylo možné jen v případě zavinění porušení právní povinnosti konkrétní osobou. K tomu ale v tomto případě nedošlo," uvedl za ministerstvo financí jeho mluvčí Zdeněk Vojtěch.

Podle Hospodářských novin (HN) se po soudním verdiktu ministerstvo financí na prezidentskou kancelář obrátilo, ta ale škodu zaplatit odmítla. "Kancelář prezidenta republiky nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje naše relevantní argumenty, jimiž je zdůvodňováno, že k nesprávnému úřednímu postupu nedošlo a nemajetková újma nevznikla," cituje deník z jejího stanoviska. Nyní už vymáhání škody kvůli promlčení není možné.

Maděra v roce 2015 požádal prezidentskou kancelář podle zákona o svobodném přístupu k informacím o sdělení výše hrubých příjmů kancléře Vratislava Mynáře, tehdejšího šéfa protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Jiřího Ovčáčka za roky 2013 a 2014. Hrad mu požadované informace poslal až po 19 měsících od žádosti a krátce předtím, než se měl věcí zabývat soud.

Ministerstvo po rozhodnutí soudu zaplatilo Maděrovi za způsobenou újmu 47.250 korun a jako náhradu nákladů řízení 26.000 Kč. Prezidentská kancelář musela podle Vojtěcha u Maděrovy žádosti posoudit, zda právo na informace ve veřejném zájmu převažuje nad právem na ochranu soukromého života. Věcnou správnost postupu kanceláře uznal ve svém nálezu z předloňského roku Ústavní soud, podotkl.

Průtahy při vyřizování žádosti neměl podle mluvčího ministerstva financí na svědomí konkrétní zaměstnanec. "Byly způsobeny především složitostí a nejasnou rozhodovací praxí v podobných případech. Tu vyjasnil až následně právě Ústavní soud," napsal Vojtěch. Mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík pro HN také uvedl, že hradní úředníci právní předpisy neporušili, protože šlo o jejich právní názor.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Topolánek, Bartoška a další. Bohatý nepřítel Babiše slavil

11.11.2019 22:14 Aktualizováno Bývalý šéf ČEZu Martin Roman uspořádal oslavu svých padesátých narozenin. Navzdory tomu, že se…

Pád komunistů: V Česku nešlo o vzpouru žaludku, ale vzpouru ducha, míní…

11.11.2019 18:24 Zatímco v ostatních zemích východního bloku byly protikomunistické revoluce v roce 1989 motivovány…

Novým hejtmanem Karlovarského kraje bude Petr Kubis (ANO), nahradí…

11.11.2019 18:07 Hejtmanem Karlovarského kraje bude od 1. ledna příštího roku Petr Kubis. Nahradí Janu Mračkovou…

Aféra na pražském magistrátu: Policie obvinila devět politiků kvůli dotacím

11.11.2019 17:46 Policie minulý týden obvinila devět lidí z pražského magistrátu v souvislosti s rozdělováním dotací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama