Vypínaní pouličního osvětlení? Falešný profil Blatného se lavinově šíří internetem

Na sociální síti Twitter se objevil falešný profil, který se vydává za osobu uznávaného dětského hematologa a pediatra Jana Blatného, který bude dnes jmenován do funkce ministra zdravotnictví. Jedním z příspěvků na profilu je návrh, aby se kvůli covidovým opatřením vypínala pouliční světla, což vyvolalo u části veřejnosti pobouření. Jak ale server EuroZprávy.cz ověřil, profil je falešný a s budoucím ministrem nemá nic společného.

Jan Blatný
doporučujeme

Na Twitteru lze najít hned několik profilů spojených s osobou docenta Blatného. Zatímco některé však v popisku napřímo deklarují, že jde o fake účet, nebo to lze rozpoznat z jejich stylu komunikace (profil @JanBlatn1 například hovoří o práci s disketami), jiné účty se snaží tvářit přesvědčivě. A jeden z nich nyní zmátl veřejnost.

Autor v něm například píše, že si profil založil ještě před jmenováním ministrem. Uvedl také, že si váží práci svého předchůdce a že chce napravit chyby a nedostatky zejména v oblasti komunikace směrem k občanům.

V následujících příspěvcích se ale objevuje tvrzení, že bude "skutečně třeba zpřísnit některá opatření." Jedním z nich má být například "omezení výtahových zařízeních v budovách pro osoby mladší 65 let." Tím dalším je "vypínaní pouličního osvětlení po 19h kromě silničních komunikací, což by motivovalo lidi spíše zůstávat doma."

Předmětný příspěvek z FALEŠNÉHO profilu 

Tento návrh vyvolal na sociálních sítích velké pobouření a od včerejšího večera se internetem šíří jako lavina. Rezonuje nejen v dezinformačních skupinách, ale například také mezi politiky, nikdo si však není jist, jestli jde o skutečný návrh budoucího ministra, nebo lež.

Redakce serveru EuroZprávy.cz zjistila, že profil ve skutečnosti pravý není a budoucímu ministrovi nepatří. "Pan docent Blatný nemá žádný profil na sociálních sítích," řekla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí FN Brno Veronika Plachá. O předmětném profilu ví, uznávanému lékaři ale nepatří a žádný takový návrh tedy budoucí ministr neprezentuje.

Ať už za falešným účtem stojí kdokoliv, povedlo se mu ošálit nejen veřejnost, ale i část politiků a médií, která falešný profil převzala. Profil navíc velmi rychle získává na sledovanosti a živě se o něm spekuluje napříč různými skupinami lidí. 

Falešný profil každopádně nepřidá na důvěryhodnosti resortu zdravotnictví, který se potýká s otřesem důvěry poté, co byl končící ministr Roman Prymula minulý týden přistižen v restauraci a bez roušky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažení lidé možná dostanou plný plat. Vláda chce motivovat k testům

05.12.2020 10:06 Vláda v pondělí projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid…

BIS nemůže ani prezidentovi vše sdělovat. Zeman nepochopil, k čemu slouží,…

04.12.2020 22:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Otevřeně tvrdí, že kontrarozvědka nemusí ani hlavě státu sdělovat úplně všechny…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Tresty za šíření nacistických symbolů či trvalá zbraňová amnestie. Změna…

04.12.2020 15:45 Šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude možná trestné.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama