Vyplácet peníze přes kraje není standardní, tvrdí obce

Sdružení místních samospráv uvítalo vládní záměr vyplatit obcím 1200 korun na obyvatele jako kompenzaci za nižší příjmy z takzvaných sdílených daní. Není ale standardní, že vláda peníze obcím vyplatí přes kraje, protože obce jsou schopny komunikovat s vládou prostřednictvím finanční správy. Novinářům to dnes řekl europoslanec STAN a předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák.

Stanislav Polčák
doporučujeme

Vyplácení peněz přes kraje jejich přesun podle Polčáka jenom zdrží. Možnost výplaty přes finanční správu, která provádí výplatu obcím ze sdílených daní, je podle něj zavedená. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) senátorům řekla, že její úřad do 60 dnů od účinnosti zákona převede peníze krajům a ty jsou povinny do pěti dnů převést je jednotlivým obcím.

Zástupci obcí a krajů už delší dobu kritizovali fakt, že vyplácení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých firem připraví samosprávy o příjmy z daní. Vyplácený takzvaný kompenzační bonus je podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. O tuto daň se státní rozpočet dělí s obcemi a kraji, na které tak zbude méně peněz.

Senátoři kvůli tomu připravili návrh, aby stát dal jednorázově obcím 1000 korun a krajům 400 korun na obyvatele. Senátní hospodářský výbor obdobně v rámci vládního daňového balíčku navrhl, aby obce dostaly 1200 korun a kraje 500 korun na obyvatele. Není důvod tento návrh nepodpořit, řekl na dotaz ČTK místopředseda Senátu Jan Horník (STAN). Polčák uvedl, že se obce se senátory ještě dohodnou na společném postupu, který představí ve středu ráno.

Ministerstvo financí odhaduje výpadek daňových příjmů pro obce na 6,6 miliardy korun. Vládou navržený příspěvek představuje celkem 12,8 miliardy korun.

Sdružení podle místopředsedy Radima Sršně na základě ankety mezi 600 obcemi zjistilo, že jsou připraveny investovat 43 miliard korun do zhruba 2600 projektů. Z nich se jen 220 projektů týká mateřských škol a dalších 700 pak komunikací a místních prostranství, které zmiňoval premiér Andrej Babiš (ANO). Výsledky ankety chce sdružení použít pro vyjednávání s vládou, jak by měly být nastaveny dotační tituly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy