Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně proti

Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení horního limitu sociálních odvodů. V reakci na návrhy ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) to ČTK napsal místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. ODS a TOP 09 kritizují návrh na progresivní zdanění.

Jan Skopeček (ODS)

Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Schillerová zároveň uvažuje o zrušení takzvané solidární přirážky a jejím nahrazení progresivním zdaněním, řekla v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny.

Podle bývalého ministra financí a nynějšího šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska už nyní daň z příjmu progresivní je, ať už vzhledem k solidární přirážce, nebo k slevě na poplatníka. ODS považuje úvahy o progresivní dani za zcela nepřijatelné.

V případě patnáctiprocentní sazby daně z příjmů zaměstnanců by výpadek příjmů do státního rozpočtu byl kolem 90 miliard korun. "Něco z toho se vrátí na DPH, protože lidé s vyšší výplatou více utratí. Takže řekněme minus 76 miliard," uvedla Schillerová. Pokud by daň byla 19 procent, pak by výpadek na příjmech rozpočtu byl podle původního návrhu z roku 2018 kolem 27 miliard.

"Rozhodně podporujeme snížení zdanění práce. Usilujeme také o zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Návrh na sazbu 19 procent podpoříme určitě, u návrhu na sazbu 15 procent si počkáme na způsob, jak by se vláda vypořádala s rozpočtovými dopady. Zachování solidární přirážky podporujeme vzhledem k zastropování sociálních odvodů. Pokud má jít pouze o transformaci této daně po zrušení superhrubé mzdy, nemáme s tím problém," uvedl Ferjenčík.

"Stále je ve hře zrušení superhrubé mzdy, doprovázené ale růstem daňové sazby ze současných 15 na 19 procent. To by z velké části slibovaný nárůst čistých příjmů vymazalo a ze zrušení superhrubé mzdy by zůstal je velmi nízký, spíše symbolický nárůst příjmů," uvedl Jan Skopeček z ODS. "Zcela nepřijatelné jsou pro ODS vedle růstu sazby daně i úvahy vicepremiérky Schillerové o zavedení progresivního zdanění, tedy dalších, vyšších sazeb daně z příjmu pro občany pobírající vyšší příjmy," doplnil.

První místopředseda občanských demokratů Zbyněk Stanjura ČTK napsal, že premiér Andrej Babiš (ANO) se Schillerovu vůbec neví, jak mají daně příští rok vypadat, jak sestavit rozpočet na příští rok a jak efektivně pomoci české ekonomice.

"Je scestné mluvit o 'zavedení progrese', protože naše současná daň z příjmu fyzických osob progresivní je. Její progresi způsobuje nejenom solidární přirážka (už dávno neměla platit), ale především sleva na poplatníka. Neměli bychom mást základní pojmy," poznamenal na twitteru Kalousek.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová ČTK napsala, že zrušením superhrubé mzdy se sníží daňové zatížení práce jen u zaměstnanců, nikoli u firem, navíc s vysokým dopadem na státní rozpočet i příjmy obcí a krajů. "U firem by snížení zdanění práce mohlo jít cestou snížení sociálních odvodů, ovšem též s dopadem do příjmů důchodového systému. Již dnes se dostává důchodový systém do minusu," uvedla. S progresivní daní podle Kovářové není třeba spěchat, byla by spíš pro zvýšení slevy na poplatníka.

"KDU-ČSL podporuje takové úpravy daní, které pomohou nízkopříjmovým skupinám a budou motivovat k legální práci. Důležité však budou konkrétní parametry, které teď neznáme. Progresivní zdanění podporujeme, snížení daní pro pracující rodiče dlouhodobě prosazujeme," napsal ČTK lidovecký předseda Marian Jurečka.

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ČTK sdělil, že subjekt podporuje snižování daňové zátěže pro občany a firmy. "Zdanění práce je u nás v současnosti jedno z nejvyšších v Evropě, což je jeden z faktorů, který teď v krizi bude bránit ekonomickému růstu," uvedl.

Komunistická předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá ČTK řekla, že KSČM se kloní k devatenáctiprocentnímu snížení daně z příjmu zaměstnanců. Komunisté by zároveň podle Vostré podpořili též třiadvacetiprocentní sazbu jako náhradu za současnou solidární daň. "Co se týká korporátních daní, tam určitě budeme navrhovat i rozdělení," uvedla. Jak by měly daně pro firmy vypadat, ale nechtěla předjímat, bude to podle ní záviset na připravovaných propočtech a hlavně vývoji ekonomiky.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama