Vystrčil bude mít novoroční projev, tradici založil jeho předchůdce Kubera

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) naváže na tradici novoročních projevů, kterou založil jeho zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). Reagoval tak na to, že prezident Miloš Zeman tradici novoročních projevů nahradil vánočním poselství, které se vysílá 26. prosince. Novoroční promluvu bude mít standardně také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Miloš Vystrčil (ODS)
doporučujeme

Na Nový rok šéfové obou komor Parlamentu stejně jako při loňské premiéře postupně promluví od 13:00. Letos je doplnil předseda vlády Andrej Babiš (ANO), jehož projev Česká televize odvysílala o novoročním večeru.

Kubera ve svém posledním novoročním projevu varoval před omezováním svobody a vlivem sociálních sítí. Pozastavil se nad rozmachem zeleného byznysu, který je prý založen na šíření strachu z klimatických změn. Pozitivně naopak hodnotil změny, kterých Česko za tři desetiletí dosáhlo.

Vondráček v letošním novoročním projevu uvedl, že by končící rok měl být ve znamení boje s lidskou hloupostí a nenávistí. Vyzval k toleranci k odlišným názorům a k hájení národních zájmů. Protivládní protesty označil za součást občanské společnosti, rozhoduje se podle něj ale ve volbách.

Vystrčil se během letošního roku opakovaně přihlásil ke Kuberovu odkazu a naplnil i jeho plánovanou misi na Tchaj-wan, kterou nedoporučili ostatní nejvyšší ústavní činitelé. Ve svých vystoupeních se soustředil na nutnost ochrany svobody, demokracie a vlády práva. Přes kritiku nepromyšlenosti některých vládních opatření proti koronaviru naposledy v říjnové promluvě doporučoval, aby se lidé v období epidemie chovali svobodně, ale také zodpovědně. Před listopadovým opakovaným zvolením do čela Senátu varoval před podléháním účelově orientovaným rádcům nebo neomylnému vůdci.

Novoroční projevy šéfů parlamentních komor byly loni novinkou. Do roku 2013 je měli zejména hlavy státu, případně premiéři. Tradici novoročních promluv zahájil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. K novoročnímu termínu prezidentských projevů se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl roku 2013 Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda místo rozvolnění avizuje další zpřísnění opatření. Zítra se sejde…

27.01.2021 22:08 Aktualizováno Vláda bude ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru.…

Vláda zatím vrátí armádě pět miliard, potvrdil premiér Babiš

27.01.2021 21:53 Aktualizováno Přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany…

Babiš podrobil kritice Blatného komunikaci, ministr by ji měl zlepšit

27.01.2021 21:47 Některá prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebyla namístě, ministr je však…

Babiš se vyjádřil k informacím o přerušení očkování. Šlo prý o nedorozumění

27.01.2021 21:39 Premiér Andrej Babiš (ANO) označil dnešní informace o přerušení očkování proti koronaviru za …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama