Vystrčil je opět šéfem Senátu. Horní komora musí zůstat obráncem demokracie, řekl

Senát je podle předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS) hrdou lodí s vlastním kompasem, který by nadále neměl podléhat účelově orientovaným rádcům nebo neomylnému vůdci. Vystrčil to dnes uvedl v kandidátské řeči před volbou šéfa horní komory na další dva roky, v níž byl podle dohod senátorských frakcí jediným kandidátem. V tajné volbě poté dostal 73 ze 77 hlasů.

Miloš Vystrčil, předseda Senátu
doporučujeme

Vystrčil po volbě uvedl, že si projevené důvěry velmi váží. Požádal senátory, aby vůči němu nadále zůstali "sice vlídní, ale neúprosní, protože je to hrozně důležité". Senátoři Vystrčilovo zvolení odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

"Osobně si přeji, aby Senát nepodléhal žádnému účelově orientovanému rádci, aby se nikdy neupínal k žádnému neomylnému a vševědoucímu vůdci. Přál bych si, aby Senát nadále zůstal hrdou lodí s vlastním kompasem," uvedl Vystrčil.

V minulé volbě předsedy Senátu letos na jaře měl Vystrčil protikandidáta v osobě místopředsedy horní komory Jiřího Růžičky z klubu Starostů. Před dvěma lety se o funkci "prvního mezi rovnými" ucházeli tři kandidáti. Z nich získal nejvíce hlasů Jaroslav Kubera z klubu ODS, který v lednu náhle zemřel. Podle Vystrčila byl vůdčí osobností a nepřehlédnutelnou tváří Senátu.

Senát je podle Vystrčila díky svému složení "doslova srostlý" s Českem jako žádná jiná instituce. Musí zůstat ochráncem svobody, demokracie a vlády práva. Měl by také maximálně přispívat k překonání současné koronavirové krize a dbát na to. "Nikdo jiný než obětaví a odpovědní občané krizi neporazí, nikdo jiný," uvedl Vystrčil.

Předsedu Senátu mrzí, že některá včasná varování v souvislosti s epidemií koronaviru vláda plně nevyslyšela. Je ale přesvědčen, že je povinností Senát s vládou a dalšími institucemi spolupracovat. "Není čas na sbírání politických bodů, ale na spolupráci, na hledání řešení a poskytování pomoci," řekl.

Senát je podle Vystrčila "institucí, která je sama o sobě nadána zkušeností a pokorou a snad i díky tomu také talentem nebo schopností vybírat veskrze cesty správné". "Je tak schopen činit i v okamžiku, kdy si většina myslí něco jiného, vydat se na jinou cestou nebo dokonce třeba nikam nejet," uvedl Vystrčil. Role horní komory kvůli tomu nebývá vždy oceňována, je ale zásadní, aby Senát zkušenost, pokoru, sílu, vůli a talent nacházet správné cesty neztratil.

Vystrčil poděkoval všem, kteří Senát podporují, a také své rodině "za trvalou podporu a pečlivý dohled, abych zůstal normální".

Vystrčil stojí v čele horní komory od 19. února, kdy nahradil předčasně zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS). Tehdy měl protikandidáta v osobě místopředsedy Senátu Jiřího Růžičku (za TOP 09 a STAN) a získal 52 ze 76 odevzdaných hlasů. Také v tehdejší volbě tři senátoři nedali hlas žádnému kandidátovi a čtyři senátoři se z jednání omluvili. Dnes kromě nových senátorů Heleny Pešatové a Karla Zitterbarta z klubu Starostů na jednání Senátu chyběli Jiří Čunek a Anna Hubáčková z klubu KDU-ČSL.

Místopředsedy Senátu jsou Růžička, Horník, Oberfalzer a Seitlová

Místopředsedy Senátu budou nadále Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů společně s Jiřím Oberfalzerem z klubu ODS a TOP 09. Novou místopředsedkyní je Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která ve vedení horní komory nahradila svou klubovou kolegyni Miluši Horskou. Rozhodli o tom dnes senátoři v tajných volbách v souladu s dohodami senátorských frakcí.

Nejvíce hlasů dostal Oberfalzer (ODS), 74 ze 77 odevzdaných. Horník obdržel 71 hlasů, Růžička 69 a Seitlovou volilo 65 senátorů.

Výsledky oznámil předseda volební komise Jan Tecl (ODS). Podle něj byly stejně jako při volbě Miloše Vystrčila (ODS) předsedou Senátu tři hlasy neplatné, tedy neoznačené nebo označené jiným než předepsaným způsobem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Zeman nikam nejezdí. A když, je to pro ostudu." TOP 09 chce snížit…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Opoziční TOP 09 navrhne zkrátit během debaty ve Sněmovně návrh rozpočtu kanceláře prezidenta na…

Schillerová: Případné změny v daňovém balíčku jsou nyní na Senátu

01.12.2020 16:31 Zrušení navýšení slevy na poplatníka nebo omezení změny daní na dva roky je nyní v rukou Senátu. Na…

Sněmovna souhlasila se zvýšením daňových příjmů krajů a obcí, novela míří…

01.12.2020 16:16 Sněmovna souhlasila se zvýšením daňových příjmů krajů a obcí, jak to požadoval Senát v rámci novely…

KSČM neprosadila, aby Sněmovna odmítla postup Senátu vůči Radě ČT

01.12.2020 16:11 Sněmovna se odmítla zabývat návrhem KSČM, aby označila kritiku Senátu vůči Radě České televize za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama