Vyvadil neuspěl. Policie odložila oznámení na Novotného kvůli pomníku vlasovcům

Starosta pražské městské části Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se tím, že v ruské televizi expresivně mluvil o záměru vybudovat památník vlasovcům, nedopustil trestného činu. Na dotaz ČTK to sdělil státní zástupce Radek Kytnar. Policie se proto podle něj případem, který prošetřovala na základě trestního oznámení advokáta Jiřího Vyvadila, nebude nadále zabývat.

Pavel Novotný (ODS)
doporučujeme

Vyvadil podal v lednu trestní oznámení na Novotného a deset řeporyjských zastupitelů. Novotný se podle něj vystoupením v ruské televizi dopustil výtržnictví. Starosta spolu se zastupiteli se potom podle Vyvadila dopustili podpory hnutí směřujícího k potlačení svobody, když schválili stavbu pomníku vlasovců, kteří na konci druhé světové války pomohli osvobodit Prahu od nacistů.

"Po přezkoumání spisového materiálu jsem v popisovaném jednání neshledal podezření z naplnění znaků skutkové podstaty trestného činu. Šetření je tímto skončeno a věc bude policejním orgánem uložena bez dalšího opatření," uvedl Kytnar z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5.

Starosta Řeporyjí se stal kvůli pamětní desce protisovětským vlasovcům terčem kritiky zejména ze strany Ruska, které je považuje za kolaborantskou ozbrojenou formaci vytvořenou nacistickým Německem. Letos na jaře dostal kvůli tomu Novotný policejní ochranu. Starosta i jeho rodina také čelí již delší dobu různým výhrůžkám v podobě vulgárních anonymních dopisů, e-mailů, telefonátů nebo SMS. Pomník na náměstí v Řeporyjích stojí od konce dubna.

Vyvadil v trestním oznámení uvedl, že Novotný svým vystoupením v ruské televizi narušil veřejný klid. Starostovo vystupování podle Vyvadila "vyvolalo vlny neskutečného odporu mezi veřejností".

Advokát také tvrdil, že se Novotný dopustil výtržnosti, když na konci prosince veřejně označil sovětského maršála Ivana Koněva za sprostého vraha. Novotný a řeporyjští zastupitelé se pak podle Vyvadila schválením stavby pomníku vlasovcům dopustili trestného činu, protože jednotky vlasovců za druhé světové války bojovaly po boku nacistů a podílely se na jejich válečných zločinech.

Bývalý poslanec a senátor Vyvadil v uplynulých letech podal řadu trestních oznámení, které policie odložila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman podepsal zvýšení letošního schodku na 500 miliard

15.07.2020 17:10 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu, která zvyšuje schodek letošního státního rozpočtu až na…

Senát hodlá vyzvat vládu k vypovězení jedné ze smluv s Hongkongem

15.07.2020 14:13 Senát by měl apelovat na vládu, aby vypověděla smlouvu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob…

Spolu silnější: Odborníci v čele s generálem Pavlem chtějí ČR připravit na…

15.07.2020 13:57 Odborníci v čele s bývalým představitelem české armády i Severoatlantické aliance (NATO) generálem…

Havlíček dle opozice na part-time job nestačí. Za nehodami je nedostatek…

15.07.2020 12:09 Nehody na železnicích jsou podle místopředsedy sněmovního dopravního podvýboru Ondřeje Polanského …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama