Vyvadil podal na Novotného trestní oznámení. Není zdravý, ať si najde kluka, reaguje starosta

Bývalý poslanec, senátor, náměstek ministra spravedlnosti a soudce Nejvyššího správního soudu Jiří Vyvadil podal trestní oznámení na 11 členů zastupitelstva městské části Praha Řeporyje. Starosta Pavel Novotný podle něj svým rozhovorem pro ruskou státní televizi narušil veřejný klid a spolu s dalšími členy se měl dopustit zločinu Založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Vyplývá to z textu trestního oznámení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici

Přidejte svůj názor 263 komentářů

Pavel Novotný
doporučujeme

Jiří Vyvadil, zakladatel Spolku přátel Ruska, v úvodu trestního oznámení zmiňuje, že jeho text zašle i "ministryni spravedlnosti s žádostí o přezkoumání nezákonného postupu státních zástupců, zejména vedoucích Městského státního zastupitelství a Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5".

Domnívá se totiž, že starosta Městské části Praha 6 Ondřej Kolář se beztrestně a opakovaně dopouštěl přečinu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny. Obdobným způsobem podle něj jednal i primátor Zdeněk Hřib. Státní zástupci ale dle jeho slov na tyto údajné přečiny nereagují.

V další části oznámení Vyvadil uvádí, že Novotný se svým rozhovorem pro televizi Россия 1 měl dopustit trestného činu výtržnosti. "My se tady tomu v Česku normálně smějeme. Podle našeho názoru melete naprosté nesmysly. Nikoho váš názor v Česku nezajímá, protože je zkreslený," řekl například v živém vysílání starosta. Některé aktéry navíc označil za opilé a zfetované.

Podle Vyvadila Novotný "narušil veřejný klid a pořádek, neboť jeho vystoupení politika v zahraniční televizi snížilo vážnost rozhodující části české veřejnosti, která sledovala toto vystoupení a následný záznam. První podezřelý sám působil jako silně podnapilý či pod silným vlivem drog. Příkladmo tloukl hlavou o podložku, dělal nejrůznější primitivní posunky, ťukal se na čelo v reakci na dotazy redaktorů, označoval zjevně střízlivé a komunikativní redaktory, že jsou opilí či zfetovaní. Obsahově pak podporoval plán na výstavbu památníku Ruské osvobozenecké armádě, která byla nedílnou součástí nacistické armády a podílela brutálně na zločinech proti lidskosti například při násilné likvidaci varšavského povstání."

"Vytáhl nůž a Koněva označil za špínu"

Oznámení také míří proti jeho druhému rozhovoru, který poskytl osobně ruské armádní televizní stanici  Zvezda se sídlem v Moskvě, která je provozovaná Ruským ministerstvem obrany. Zde starosta v žertu prohlásil, že až vyhraje válku s Ruskem, propustí všechny politické vězně a pověsí ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Rovněž by vrátil Krym Ukrajině.

"V průběhu natáčení vytáhl velký útočný nůž, obrátil jej proti redaktorům a řekl redaktorům: Vás nechám žít, ale Lavrov musí viset. Jde tedy o další skutek pokračujícího trestného činu výtržnictví a zřejmě i nebezpečného vyhrožování, který svou otrlostí nemá v historii obdoby," píše v trestním oznámení, jehož celé znění má server EuroZprávy.cz k dispozici, Vyvadil.

Další části oznámení míří na Novotného za to, že "označil maršála Koněva za sprostého vraha a špínu chlapa", nebo za jeho komentář na sociální síti, kdy na Twitteru u videa, na němž vlakvedoucí Českých drah zmlátil agresivního cestujícího, uvedl: "Útok na cestujícího i jeho intenzitu plně schvaluji."

Další část oznámení míří na celé zastupitelstvo. To podezřívá ze spáchání "zvlášt závažného zločinu Založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka." Toho se měli zastupitelé dopustit schválením výstavby pomníku Vlasovcům.

"Toto jednání podezřelých spočívalo v přípravě a schválení zhotovení pomníku příslušníkům Ruské osvobozenecké armády, která tvořila součást
nacistických ozbrojených sil. A podílela se na četných zločinech proti lidskosti a válečných zločinech (například likvidace varšavského gheta.)," uvedl Vyvadil s tím, že "cítí morální újmu z těchto jednání a domáhá se postavení poškozeného."

Sám Novotný si ale z trestního oznámení těžkou hlavu nedělá a k případnému soudnímu stání se ani nechystá. "Nemám ve zvyku bagatelizovat trestní oznámení na mě, ale myslím si, že pan Vyvadil není duševně v pořádku. Ten člověk potřebuje lásku a obejmout a odvézt na psychiatrii. Toto je diagnóza. Není duševně zdravý. Měl by přestat pít a najít si holku nebo kluka," reagoval na trestní oznámení pro EuroZprávy.cz Novotný.

Loading...
Vstupte do diskuze (263)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Audit ohledně Babiše? MMR nedokázalo za čtyři měsíce odpovědět, podle…

03.04.2020 11:49 Pirátská strana označuje za skandální, že ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nestihlo ve…

Praha 6 nechala odstranit sochu Koněva, z Hradu zní ostrá kritika

03.04.2020 11:25 Aktualizováno Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči.…

Jak dlouho bude trvat nouzový stav? Premiér Babiš prozradil víc

02.04.2020 20:07 Premiér Andrej Babiš (ANO) souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna. Řekl to…

Žádný výhružný dopis jsem si od Číny neobjednal, tvrdí Mynář

02.04.2020 17:54 Kancléř prezidenta Vratislav Mynář odmítl, že by si Kancelář prezidenta republiky jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy