Vztahům s Rakouskem pomůže dostavba dálnic, soudí Babiš

Nejdůležitější pro prohloubení česko-rakouských vztahů je vybudovat dálniční propojení obou zemí. Po jednání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem to dnes řekl český premiér Andrej Babiš (ANO). Očekává, že dřív než spojení Brna s Vídní bude dokončeno propojení Prahy s Lincem. Dálnice D3 by podle něj měla vést na rakouské hranice v roce 2024.

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v materiálech na svých webových stránkách očekává vybudování tohoto úseku v roce 2025.

"To nejdůležitější z našich bilaterálních vztahů je, abychom konečně se propojili dálnicemi, které jsme zapomněli trochu stavět, takže se to snažíme dohnat," řekl Babiš. Podle něj zamíří do Vídně ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) a představitelé ŘSD, aby projednali detaily dálničního propojení a načasování otevření přeshraničních úseků.

Také Kurz označil vybudování dálnic za významný počin pro posílení vzájemných vztahů. "Je to také další krok ke sjednocené Evropě, která již nemá žádnou železnou oponu a rozdělení mezi východem a západem," řekl kancléř.

Babíš očekává, že Česko dokáže rychleji vybudovat spojení na Linec. Na dálnici D3 se nyní staví obchvat Českých Budějovic, v přípravě jsou navazující úseky k hranicím. Premiér nicméně připustil, že ještě bude nějakou dobu trvat, než se podaří dokončit středočeský úsek D3. ŘSD neočekává zahájení stavby dřív než v roce 2024. Na rakouské straně hranice je dálnice z Lince z velké části hotová, chybí několik kilometrů před hranicemi.

U propojení Vídně s Brnem Rakousko loni dokončilo poslední úsek dálnice A5 k hranicím. Navazující česká dálnice D52 se však nestaví a Babiš dnes řekl, že neočekává její dokončení dříve než u D3. Premiér také kritizoval volbu trasy, podle něj by bylo vhodnější, kdyby česká dálnice vedla přes Břeclav místo přes Mikulov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanův poradce Nejedlý měl pozitivní i negativní test na covid, Zaorálek…

19.10.2020 17:01 Aktualizováno Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý měl o víkendu pozitivní test na covid-19, opakované…

CNN: Česko zvládlo první vlnu díky rouškám, teď to zkazilo a patří k…

19.10.2020 16:10 Za neskutečný označuje americká televize CNN vývoj pandemie covidu-19 v České republice, která…

Hamáček chce zvýšit platy "lidem v první linii", jednání se Schillerovou…

19.10.2020 15:39 Vládní ČSSD chce ještě v souvislosti s návrhem státního rozpočtu na příští rok jednat o platech ve…

Linky z Tchaj-wanu na výrobu roušek se mají rozjet, Vystrčil se dohodl s…

19.10.2020 14:52 Senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) dohodli s ministry Karlem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama