Vztahům s Rakouskem pomůže dostavba dálnic, soudí Babiš

Nejdůležitější pro prohloubení česko-rakouských vztahů je vybudovat dálniční propojení obou zemí. Po jednání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem to dnes řekl český premiér Andrej Babiš (ANO). Očekává, že dřív než spojení Brna s Vídní bude dokončeno propojení Prahy s Lincem. Dálnice D3 by podle něj měla vést na rakouské hranice v roce 2024.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v materiálech na svých webových stránkách očekává vybudování tohoto úseku v roce 2025.

"To nejdůležitější z našich bilaterálních vztahů je, abychom konečně se propojili dálnicemi, které jsme zapomněli trochu stavět, takže se to snažíme dohnat," řekl Babiš. Podle něj zamíří do Vídně ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) a představitelé ŘSD, aby projednali detaily dálničního propojení a načasování otevření přeshraničních úseků.

Také Kurz označil vybudování dálnic za významný počin pro posílení vzájemných vztahů. "Je to také další krok ke sjednocené Evropě, která již nemá žádnou železnou oponu a rozdělení mezi východem a západem," řekl kancléř.

Babíš očekává, že Česko dokáže rychleji vybudovat spojení na Linec. Na dálnici D3 se nyní staví obchvat Českých Budějovic, v přípravě jsou navazující úseky k hranicím. Premiér nicméně připustil, že ještě bude nějakou dobu trvat, než se podaří dokončit středočeský úsek D3. ŘSD neočekává zahájení stavby dřív než v roce 2024. Na rakouské straně hranice je dálnice z Lince z velké části hotová, chybí několik kilometrů před hranicemi.

U propojení Vídně s Brnem Rakousko loni dokončilo poslední úsek dálnice A5 k hranicím. Navazující česká dálnice D52 se však nestaví a Babiš dnes řekl, že neočekává její dokončení dříve než u D3. Premiér také kritizoval volbu trasy, podle něj by bylo vhodnější, kdyby česká dálnice vedla přes Břeclav místo přes Mikulov.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Místo Kubery měl zemřít Zeman? Z okolí ČT přišla tvrdá "kondolence"

22.01.2020 22:02 Aktualizováno Smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery zarmoutila mnoho Čechů. Ti se netají svými pocity, které jsou…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

22.01.2020 21:54 Aktualizováno Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Babiš má se zakázkou na dálniční známky stále problém, podá trestní…

22.01.2020 18:17 Společnost Asseco Central Europe je připravena vzdát se smlouvy za 401 milionů korun na IT systém k…

Digitální daň poprvé prošla Sněmovnou. Kolik státu ročně vynese?

22.01.2020 17:22 Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama