Vztyčený prostředníček ve Sněmovně. Vondráček zahájil schůzi vulgárním gestem

Vztyčený prostředníček namířil dnes bezprostředně před zahájením schůze Sněmovny její šéf Radek Vondráček (ANO) z předsednického místa směrem do jednacího sálu. Jeho počínání kritizují někteří členové komory. Vondráček uvedl, že se jednalo o reakci na gesto jiného kolegy a o legraci. Později se za gesto, které směřoval na poslance ANO Ladislava Oklešťka, omluvil. Mandátový a imunitní výbor komory zatím podle předsedy Stanislava Grospiče (KSČM) nedostal podnět, aby se věcí zabýval.

Radek Vndráček
doporučujeme

Video se vztyčeným prostředníčkem zveřejnil na twitteru poslanec za TOP 09 Dominik Feri.

Radek Vondráček na internetové diskuse o svém gestu reagoval na twitteru. "Rád bych zdůraznil, že ještě neprobíhala schůze. Byla to reakce na jiné gesto kolegy a kamaráda a samozřejmě se jednalo o legraci," napsal. Později se omluvil. "Veřejnosti se omlouvám, kolega Láďa Okleštěk se jistě neurazil," dodal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům na cestě v Izraeli řekl, že incident je nešťastný. "Myslím, že se i omluvil, že to bylo nějaké dohadování se s nějakým poslancem za hnutí ANO, ale určitě si to mohli nechat mimo Sněmovnu. Nedělá to dobrý dojem, to se fakt nepovedlo. Ale on se omluvil, takže doufejme, že se z toho poučí a nebude se to opakovat," uvedl. "Nebylo to v rámci schůze, bylo to ještě před začátkem, tak snad tím pádem to máme za sebou," dodal předseda vlády.

Grospič novinářům řekl, že mandátový výbor se podobnými prohřešky zabýval snad v každém volebním období. "Mohu říct jen to, že zatím nepřišel žádný podnět, který by na tu dotyčnou věc směřoval," řekl. Nechtěl předjímat, jak by se výbor mohl ke gestu případně postavit. "Může padnout jakýkoliv návrh, který umožní jednací řád," uvedl.

K omluvě ho předtím vyzvala mimo jiné předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "U pana Vondráčka moc nepřekvapí, že jeho etiketa není na vysoké úrovni. Už v době, kdy tu poskakoval s kytarou na pultíku, jsme poznali, že přistupuje k tomuto velmi svérázně," uvedla.

Vondráček se před rokem omlouval poté, co bylo zveřejněné video, které ho zachycovalo při večírku v jednacím sále, jak na řečnickém pultíku hraje na kytaru a zpívá.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová novinářům řekla, že doufá, že Vondráček se nechystá podobným stylem zahajovat každou schůzi. "Na první dobrou mě napadlo, že pan předseda zapomněl, že není ve třídě na gymplu, kde by byl možná za hrdinu," uvedla. Poslanci by podle ní mohli Vondráčkovi věnovat některou z knih o etice od odborníka Ladislava Špačka.

"Vadí mi, že se tak chová třetí nejvyšší ústavní činitel, samozřejmě to vypovídá o něm samotném. Je to dospělý člověk a pokud se chová tímto způsobem, tak je to jeho vizitka. My jako poslanci tu nejsme od toho, abychom někoho vychovávali," řekl novinářům šéf KDU-ČSL Marek Výborný.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka míní, že gesto většina poslanců neviděla. "Tudíž mě osobně to nijak neurazilo. Až zpětně jsem se o tom dozvěděl z médií a myslím si, že pan předseda Vondráček neudělal dobře, že to není dobrý příklad a že do budoucna se doufám takového chování vyvaruje," řekl.

Prostředníček ve Sněmovně ukázal také v roce 2007 tehdejší premiér Mirek Topolánek. Gesto vysvětlil tím, že patřilo ministru financí Miroslavu Kalouskovi a mělo znamenat "Kalousku jsi jednička". Mandátový a imunitní výbor tehdy konstatoval, že gesto bylo nevhodné a nepřípustné. Problém měl i v roce 2012 tehdejší předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Hájil se tím, že gesto nepoužil úmyslně, což podle členů imunitního výboru vyplynulo i z obrazového záznamu. Stejný posunek v roce 2008 použil i Kalousek, později řekl, že na něj není pyšný a stydí se za něj.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama