Za nízké mzdy můžou vysoké zisky, potřeba jsou investice, tvrdí odbory

Za nízké výdělky v Česku může letité nepřerozdělování zisků firem, příliv levné pracovní síly z ciziny, dlouhá pracovní doba a nedostatek kolektivního vyjednávání. Ve své nové studii to uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Výsledky dnes na shromáždění odborářů představil předák centrály Josef Středula. Řešením podle odborářských analytiků jsou investice do infrastruktury, školství a vědy, podpora malého a středního podnikání či změna daňového systému a osekání výdajů.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Firmy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Odbory vyzvaly hlavní politické strany a hnutí, aby se na změnách podoby ekonomického modelu dohodly. Vzniknout by pak měla nová hospodářská strategie.

"ČMKOS považuje model nízkonákladové ekonomiky, který je tu od 90. let, za škodlivý a znemožňující reálnou konvergenci k zemím západní Evropy. Oběť českých zaměstnanců byla bohužel politickými elitami promarněna. Jestliže jsme po 30 letech dosáhli necelé třetiny úrovně mezd vyspělých sousedů, není to rozhodně dobrá zpráva," uvedl Středula. Kritizoval pak některé zahraniční firmy za to, že v Česku vyplácejí pracovníkům ve srovnání se zaměstnanci ve své zemi třetinové mzdy.

Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň upozornil, že reálná konvergence k západu probíhá, ve mzdách dokonce ještě rychleji než v HDP. "Mnoho západoevropských zemí vidělo jen minimální nárůsty reálných mezd od finanční bouře 2008, zatímco u nás v posledních letech jejich růst atakuje desetiprocentní hranici," uvedl. Zároveň uvedl, že kdyby zahraniční firmy nemohly vyplácet nižší mzdy než doma, tak by do ČR ani nepřišly. "Nějaký zaměstnanec je pro odbory vždy lepší než nijaký. Domácí zaměstnavatelé by za danou mzdu všechny nezaměstnali," dodal.

Podle předáka se Česko dostalo do pasti nižších příjmů a slabého kurzu koruny, technologicky zaostává, sestupuje k nižšímu stupni zpracování ve výrobě, nižší je i produktivita. "Celou dobu si utahujeme opasky. Rozdíl mezi zisky a náklady na mzdy činí 4,5 bilionu korun. ČR má šestou nejvyšší míru zisku v zemích EU, ve mzdách je ale sedmá od konce. Není důvod platit nízkými mzdami," řekl šéf ČMKOS. Česko označil za "slepici snášející zlatá vejce". Dodal, že český zaměstnanec za svou kariéru odpracuje o 11 let víc než německý.

Hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek ovšem upozornil, že podílem nákladů na zaměstnance v HDP ve výši 43 procent za rok 2018 bylo Česko zhruba v polovině žebříčku EU a letos se tento ukazatel dále zvýší na nejvyšší úroveň vůbec kolem 44 procent. Mezi země s nižším podílem než Česko patří podle něj například Itálie a Řecko.

Řešením je podle odborů změna hospodářského modelu. V analýze doporučují podporu rozvoje infrastruktury. Zmiňují rychlý internet a digitalizaci, jadernou energii, vysokorychlostní železnici a také realizaci vodních projektů v ose Vltava - Labe - Severní moře a Dunaj - Odra - Baltské moře. Hned dodávají, že je nutný boj proti suchu.

"S odbory se ztotožňuji v názoru, že je model české ekonomiky nízkonákladový, což není optimální. Tento model se do značné míry vyčerpal, takže bychom se měli připravovat na jeho změnu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Vytvořit novou hospodářskou strategii může být podle něj přínosné. "Nesliboval bych si ale od ní přechod k úplně novému modelu fungování ekonomiky," dodal.

Dalším opatřením odborů jsou investice do vědy a výzkumu, podpora technického školství či založení státní exportní společnosti, která by pomáhala k vývozu českých technologií. Peníze by měly směřovat i do malých a středních podniků, posílit by se měl cestovní ruch či nájemní bydlení. Poslední okruh návrhů se týká veřejných financí. Podle odborů potřebují proměnu a změnit by se měl i daňový systém. ČMKOS navrhuje narovnání daní zaměstnanců a živnostníků, větší kontrolu daňových optimalizací či progresivní zdanění, boj proti práci na černo a daňovým únikům i případné škrty ve výdajích.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka mezi Klausem ml. a ODS kvůli uprchlíkům? Géniové z Trikolory, to je…

17.10.2019 09:24 Mezi poslanci Trikolory a ODS vypukla pořádná slovní přestřelka. Důvodem je tzv. institut strpění…

Bytová krize v Česku: Dostálová předloží nový zákon, patrně spadne pod stůl

17.10.2019 09:13 Nový zákon o dostupném bydlení v Česku v tomto volebním období platit zřejmě nezačne. Ministerstvo…

Tomáš Klus překvapil: Tohle ve světě nemá obdoby. Jsem pyšný na naši…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Českou republiku navštívil předseda tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäa. V sídle Senátu se…

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 19:16 Aktualizováno Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama