Za nový impuls i promarněnou šanci pokládá postup vlády opozice

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil v dnešním otevřeném dopise vládě případné opětovné vyhlášení nouzového stavu hned po čtvrtečním nesouhlasu Sněmovny za protiústavní. Týká se to podle něj i případu, kdy o nouzový stav požádají hejtmani. Podle serveru Aktuálně.cz už Vystrčil začal shánět podpisy pro ústavní stížnost na vyhlášení nouzového stavu. Vystrčil poté uvedl, že se stížností prozatím počká, a uvidí, jak bude postupovat Sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) výtky odmítl. Hejtmani po dnešním jednání s vládou požádali, aby kabinet vyhlásil nový nouzový stav kvůli covidu-19 na 14 dní. Dosavadní nouzový stav skončí dnes o půlnoci, naváže na něj nově vyhlášený.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Podle lídra ODS Petra Fialy premiér Babiš nepochopil situaci jako novou příležitost odpovědně jednat a rozumně rozhodovat, a hned se zas vrátil k politice lži. Připomněl také, že Češi žili v nouzovém stavu 130 dní, přitom země patří k nejhorším, co do počtu nakažených i zemřelých. "Je tedy jasné, že prodlužování nouzového stavu není řešení a je otázka, zda je vůbec ústavní. "Složitou situaci hejtmanů chápu, premiér na ně hodil odpovědnost za současný stav a vystavil je obrovskému tlaku. Jednání se musí vratit do Poslanecké sněmovny, o což opakovaně usilujeme. Premiér to dosud odmítal, teď se snad posuneme dál," napsal Fiala ČTK.

O požadavcích opozice bude vláda se zástupci sněmovních stran jednat v úterý. Na dnešní tiskové konferenci, která následovala po rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu, ale podle opozice žádné řešení nezaznělo.

"S Andrejem Babišem se jednat nedá. Když se daří, rád sbírá ovace. Když je země v krizi, hledá viníka všude jinde než u sebe. Musí převzít zodpovědnost za to, že pod jeho nekompetentním vedením země zemřelo meziročně o 17.000 Čechů více. Nadcházející jednání vlády a opozice bude ze strany premiéra pouze loutkovou hrou," myslí si předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Uvedla, že jen některá z vládních opatření se opírají o přesná data a jsou jednoznačně zdůvodněna. "Skutečnost, že si vláda vyhlásila nouzový stav sama, pokládám nejenom za bezprecedentní překročení hranice ústavnosti, ale také za naprosto zřetelnou symboliku éry Andreje Babiše. Premiér opovrhuje dělbou moci, Senátem, Sněmovnou, a tedy i voliči, ale také nezávislými soudy," uvedla.

"Potvrzuje se, že řešením je skutečně dlouhodobý návrh SPD, aby vláda provedla novelu zákona o ochraně veřejného zdraví nebo ji včlenila do nového tzv. pandemickeho zákona, čímž je možné zajistit ochranu ohrožených a rizikových skupin občanů a fungování zdravotního systému bez nutnosti vyhlašování plošného nouzového stavu," napsal ČTK předseda SPD Tomio Okamura.

Předseda komunistů Vojtěch Filip uvedl, že je rád, že i hejtmani o čtyři týdny později požadují to, co chce KSČM. "Doufám že vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o nové rozhodnutí co nejdříve, aby případně vyhlášení nouzového stavu nebylo protiústavní. Ukazuje se, že když má pravice nebo Piráti převzít odpovědnost, najednou se chtějí schovávat za vládu a nouzový stav, do této doby to mohli svádět na nás s teď najednou musí s pravdou ven," řekl ČTK. Komunisté ve čtvrtek nepodpořili vládu při žádosti o prodloužení nouzového stavu, v přechozích případech přitom kabinetu v tomto ohledu vyhověli.

Předseda lidovců Marian Jurečka ČTK napsal, že nevidí žádný posun k lepšímu, který by naznačoval, že vláda bude ochotna přehodnotit dosavadní nefunkční vládní opatření. "Osobně si myslím, že postup vlády není v souladu s ústavou. Jednat má smysl, ale otázkou je výsledek, premiér dlouhodobě připomínky a náměty opozice nebere vážně. A jeho sliby velmi často jsou jen prázdné fráze, takže já budu hodnotit až podle naplněných skutků, jestli takové jednání k něčemu vedlo," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Hejtmani: Opatření jsou odpovídající, plní se nemocnice, musíme virus…

27.02.2021 13:17 Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama