Začal mimořádný sjezd KDU-ČSL, zvolí nového předsedu

Českou a evropskou hymnou začal dnes v Praze mimořádný volební sjezd KDU-ČSL. Na předsedu po končícím Marku Výborném budou kandidovat předseda lidoveckých poslanců a stranický místopředseda Jan Bartošek, poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský. Výborný opouští funkci z rodinných důvodů. Zopakoval, že nebude veřejně podporovat žádného z kandidátů.

Sjezd KDU-ČSL v Praze (25.1.2020)
doporučujeme

"Neučiním tak ani dnes, ani při svém projevu," řekl ČTK. Výborný ocenil, že se o funkci utká více relevantních kandidátů. "V tom jsme unikátní. Svědčí to o tom, že nemáme úplně nouzi o jasně vyprofilované osobnosti. Každá z nich má něco, co mi imponuje. Ke každému z nich bych měl samozřejmě nějaké výhrady, ale nerad bych je hodnotil teď," uvedl končící šéf lidovců.

Zdechovského nevýhodou může být podle kuloárových informací právě jeho europoslanecký mandát, který s sebou nese časté pobyty v zahraničí. "Mohl bych v KDU-ČSL nastartovat diskusi o její modernizaci a o tom, jakým způsobem se přiblížit výsledkům křesťanskodemokratických stran v západní Evropě," řekl ke své kandidatuře Zdechovský.

Hned po zahájení sjezdu delegáti uctili minutou ticha památku všech zemřelých členů KDU-ČSL. Moderátor v souvislosti s pietou výslovně jmenoval Výborného manželku Markétu Výbornou. Minuta ticha byla určena i památce předsedy Senátu, občanského demokrata Jaroslava Kubery, který náhle zemřel v pondělí.

Výborný končí v čele lidovců zhruba po deseti měsících. Aspoň částečně by měli delegáti sjezdu obměnit také sestavu místopředsedů, když se o tuto pozici už nechce ucházet předseda liberecké KDU-ČSL Štěpán Matek.

Křeslo první místopředsedkyně lidovců bude chtít obhájit senátorka Šárka Jelínková. Mohla by se utkat se Zdechovským, pokud neuspěje ve volbě předsedy. Pozice řadových místopředsedů by měli obhajovat Bohuslav Niemiec a Petr Hladík. Kandidovat by měl nově předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík. Kandidáti mohou být navrženi i přímo na sjezdu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama