Zájem volby z auta je mezi lidmi v karanténě zatím malý

Volby do Sněmovny pro lidi v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru se dnes rozjely jen pozvolna, podle zjištění ČTK zájem ze strany těchto voličů o hlasování z auta je zatím malý. Hlasovací lístek odevzdalo na takzvaných drive-in stanovištích jen několik lidí. Po celém Česku bylo připraveno 82 takových stanovišť a nejčastěji jsou na parkovištích nebo v areálech státních institucí. Kolik je v Česku dospělých v karanténě a izolaci, není ze státních statistik jasné.

Volby

Jen jednotlivce zaznamenali volební komisaři na drive-in stanovištích po jejich otevření v 8:00 v Moravskoslezském či Jihočeském kraji nebo na Vysočině. "Například v Ostravě to během první půl hodiny byli čtyři voliči a v Karviné jeden," řekla ČTK Miroslava Chlebounová z moravskoslezského krajského úřadu. V Českých Budějovicích a Českém Krumlově odvolilo do 8:45 po dvou lidech, v několika dalších okresech nikdo. Vedoucí správního oddělení jihočeského krajského úřadu Lenka Malovcová ČTK řekla, že vzhledem k aktuálnímu nepříznivému počasí se vyšší účast čeká spíš kolem poledne.

Na jihlavské volební stanoviště přijeli první dva voliči hned v 8:00 a během půlhodiny volili z auta čtyři lidé. V celém kraji se podle informací Kraje Vysočina k volbám v prvních 30 minutách dostavilo osm voličů.

V Pardubickém kraji za 30 minut po otevření míst pro hlasování z auta podle mluvčího hejtmanství Dominika Bartáka odvolil jediný člověk, a to ve Svitavách. Velký zájem o volby po otevření stanovišť nebyl velký ani v Plzeňském kraji. Například v Sušici nepřijel za první půlhodinu volit nikdo, v Plzni jedno auto se dvěma voliči, řekl ČTK vedoucí odboru vnitřních věcí krajského úřadu Jan Nový.

Zatím jen sporadicky přijížděli voliči i na pět mobilních stanovišť v Olomouckém kraji. Například v krajském městě, kde se čeká nejvyšší účast, hodil volební obálku do urny z okénka auta první volič v 08:30.

Obyvatelé Ústeckého, Zlínského, Libereckého, Karlovarského nebo Královéhradeckého kraje zájem o volby v karanténě nebo v izolaci ráno neprojevili. Ani jedno auto nepřijelo od 8:00 podle zjištění ČTK ani do Děčína, ani do Ústí nad Labem, kde drive-in stanoviště fungovala už při loňských krajských volbách. Stejné to bylo ráno ve Zlíně. Lidé v karanténě nebo izolaci tam mohou odevzdávat hlasy na parkovišti v někdejším Baťově továrním areálu. Za první půlhodinu od otevření drive-in místa tam žádný volič nepřijel, zjistila na místě ČTK.

Nikdo nedorazil ráno ani na stanoviště v Liberci za policejní budovou v Pastýřské ulici. ČTK to řekl půl hodiny po otevření stanoviště zapisovatel David Fátor. Po zkušenosti z minulých voleb tamní krajský úřad ale velkou účast nečeká, proto je v Liberci jen jedno stanoviště, a nikoli dvě jako při loňských volbách. Možnost volit na driv-in stanovišti nevyužil za prvních 45 minut nikdo ani v Hradci Králové nebo Rychnově nad Kněžnou, řekli ČTK zástupci samospráv.

V Karlovarském kraji mohou lidé v karanténě či izolaci volit do Sněmovny v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. Do Sokolova za první hodinu nikdo nepřijel a podle zapisovatele volební komise to bylo stejné i v ostatních dvou místech.

Občané, kteří z vážných důvodů nemohou dnes využít hlasování z automobilu, mohou nejpozději do čtvrtečního večera požádat o možnost volit z domova do zvláštní přenosné volební schránky. Například v Královéhradeckém kraji podle Martiny Svatoňové z kanceláře hejtmana o tento způsob hlasování požádalo k dnešním 8:45 osm lidí.

Vláda by v pondělí měla projednat tři žádosti o investiční pobídky

17.10.2021 08:44 Vláda by se na pondělním jednání měla zabývat třemi žádostmi o poskytnutí investiční pobídky.…

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

16.10.2021 22:20 Aktualizováno Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě…

ÚVN zodpovědně a s naléhavostí posuzuje žádost Senátu o informace k…

16.10.2021 20:26 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se…

Babiš nevidí důvod deaktivovat krizový štáb, fungovat by měl dál

16.10.2021 09:55 Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), který vláda obnovila kvůli koronavirové pandemii loni v září, by měl…

První dáma žádá pro prezidenta klid, ale Mynář jedná opačně. Hrad se k…

15.10.2021 21:57 Aktualizováno Hejtman Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba, který deset let sloužil jako lékař na…

Babiš by odmítl nabídku sestavovat vládu. Předá ji oběma koalicím a jde do…

15.10.2021 20:51 Aktualizováno Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřijme pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako…

Předsedou klubu STAN zvolili jeho členové opět Jana Farského

15.10.2021 19:05 Poslanecký klub hnutí Starostů a nezávislých povede stejně jako v předchozím volebním období…

Vystrčil hovořil o článku 66. Hrad nás o ničem neinformuje, obrátili jsme…

15.10.2021 18:26 Aktualizováno Do 8. listopadu není nutný žádný krok prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby vše fungovalo standardně…

Vondráček by měl rezignovat, vyzvali lidovci po aféře s návštěvou Zemana

15.10.2021 17:55 Aktualizováno Lidovci vyzvali předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k odstoupení. Nebudou hlasovat ani pro jeho…

Policie popřela, že předsedu Sněmovny Vondráčka doprovodila k Zemanovi

15.10.2021 14:55 Policie popřela, že předsedu Sněmovny Radka Vondráčka doprovodila do nemocničřního pokoje…

Související:

Právě se děje

reklama