Zákon o bezpečnostní činnosti podle experta v České republice chybí

Zákon o bezpečnostní činnosti podle experta v oboru Oldřicha Rutara v České republice chybí. Návrh, který ministerstvo vnitra (MV) předložilo do připomínkového řízení ale podle něj není vyvážený, podnikatelům v oboru by přinesl velkou administrativní zátěž.

Ministerstvo vnitra

Nastavení je přísné a vedlo by k výraznému zvýšení cen za bezpečnostní služby, což by pro zákazníky nebylo únosné. Rutar, který je ředitelem pro strategické záležitosti ve společnosti M2C nabízející služby ostrahy a správy, a viceprezidentem české pobočky sdružení bezpečnostních profesionálů ASIS, to řekl ČTK.

Činnost bezpečnostních služeb v ČR nyní upravuje živnostenský zákon, právní úprava je ale podle resortu vnitra nedostatečná. Navíc přesné legislativní vymezení fungování bezpečnostních agentur, podobně jako ve většině zemí Evropské unie, si vláda dala za cíl ve svém programovém prohlášení. Rutar uvedl, že takovou normu v Evropě nemá kromě ČR už jen Německo a Rakousko. Návrh zákona MV podle vládních materiálů v minulosti opakovaně předkládalo ke schválení, a to už od konce roku 2012.

Současný návrh počítá mimo jiné se zavedením licencí pro bezpečnostní činnost a prováděním prověrek českých a zahraničních soukromých bezpečnostních služeb. V souvislosti s přijetím nové legislativy by měl počet firem z oboru klesnout ze současných zhruba 15.000 o deset procent, uvedlo MV v důvodové zprávě.

Snížení počtu podnikatelů v bezpečnostní činnosti považuje Rutar za přínos. Současný počet podle něj vytváří extrémně konkurenční prostředí. "Mnoho zadavatelů tendruje pouze na cenu - poskytovatelé jsou tak ekonomicky závislí na objemu, tedy kvantita je důležitější než kvalita," uvedl.

Ministerský návrh je podle Rutara velmi jednostranný. Držitelům licence a jejich zaměstnancům zadává proti současnému stavu neúměrné množství povinností, ale téměř žádné pravomoci, míní.

"Velmi podobné je to s právní ochranou samotných pracovníků vykonávajících bezpečnostní činnost. V mnoha případech jsou takoví pracovníci v první linii –⁠ jsou na místě téměř okamžitě, kdy nastane katastrofa, mimořádná událost či teroristický útok," řekl dále. V tomto směru je podle něj návrh nedostačující. Poskytovatel bezpečnostních služeb bude ve svých pravomocích nadále vázán hlavně trestním a občanským zákoníkem. Nový zákon mu pouze doplní administrativní zátěž, upozornil.

Požadovaná prověrka zaměstnanců bezpečnostních služeb povede podle Rutara k navýšení nákladů na pracovníky a tedy i zvýšení cen pro koncového odběratele. Zákaznici budou tak chtít snížit počet bezpečnostních pracovníků u dané budovy, ale už v současné době jich je mnoho na nezbytně nutném minimu, které je dáno například požárními předpisy.

Problém Rutar vidí také v tom, že navrhovaná norma podle něj dává neomezenou, nepřiměřenou a především nekontrolovatelnou pravomoc tajným službám. "Právě tato skutečnost nás může zavést do dob dávno minulých," dodal.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Zemřel režisér Wolfgang Petersen, natočil kultovní Nekonečný příběh, Troju…

16.08.2022 21:56 Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála…

Případné uvolnění radioaktivních látek ze Záporožské elektrárny by se…

16.08.2022 11:53 I za velmi dramatických okolností lze předpokládat, že v případě uvolnění radioaktivních látek ze…

Síkela: Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek…

16.08.2022 17:11 Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Zákaz plastových brček a příborů nebo registrace psů. Zeman podepsal nové…

16.08.2022 19:04 Aktualizováno Česko do dvou měsíců zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v…

Gazprom: Ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

16.08.2022 18:55 Aktualizováno Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit…

Stát by v nouzi omezil teplo pro domácnosti, řekl Síkela

16.08.2022 17:11 Aktualizováno Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Rakušan: Mlejnek má moji důvěru, z postu ministra neodstoupím

16.08.2022 16:38 Aktualizováno Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek má jeho důvěru.…

Politologové: Smyslem hlasování o nedůvěře je často snaha opozice se…

16.08.2022 14:35 Smyslem vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je z hlediska opozice obvykle snaha zvýšit svou…

Lidovci odmítají zrušení podpory stavebního a důchodového spoření

16.08.2022 13:58 Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a…

Vláda projedná, kolik dá odborům a zaměstnavatelům na vyjednávání

16.08.2022 13:13 Vláda by měla ve středu jednat o částce, kterou stát v příštím roce dá odborům a zaměstnavatelům na…

ANO chce mimořádnou sněmovní schůzi k energetické krizi

16.08.2022 13:09 Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k řešení energetické krize nebo…

Středula vyzval vládu, aby začala řešit energetickou krizi

16.08.2022 12:23 Aktualizováno Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi…

Okamura se z nařízení soudu omluvil Zdechovskému a Svobodovi

16.08.2022 11:37 Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu omluvil europoslanci za…

Související:

Právě se děje

reklama