Zákon o evidenci skutečných majitelů je blíž ke schválení

Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování zákon o evidenci skutečných majitelů, který chce opozice i ČSSD vztáhnout kvůli premiérovi Andreji Babišovi (ANO) i na odhalení vlastníků majetku ve svěřenských fondech. Ke schvalování by se Sněmovna měla sejít v listopadu.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Babiš by byl podle výjimky ve vládní předloze považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoli za vlastníka samotného holdingu. Podle kritiků mu ustanovení nahrává ve chvíli, kdy jeho střet zájmů řeší orgány Evropské unie. Lidovci navrhli vládní výjimku zrušit úplně. STAN a Piráti ji chtějí upravit tak, že za skutečného majitele korporace ve svěřenském fondu bude považován jeho zakladatel.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podpořila pouze úpravy sněmovního ústavně-právního výboru, které zákon rozšiřují na obecně prospěšné společnosti. Odmítla ale snahu o odklad účinnosti zákona na 1. července příštího roku. Zdůvodnila to potřebou schválit zákon co nejrychleji kvůli hrozbě sankcí ze strany Evropské komise. Podle unijních pravidel měl být zákon v členských zemích přijat před devíti měsíci.

Vláda schválila návrh zákona počátkem července hlasy svých členů za ANO. Ministři za ČSSD se hlasování zdrželi, protože výjimka pro svěřenské fondy podle nich překračuje rámec příslušné evropské směrnice.

STAN a Piráti by rádi také rozšířili množství informací, které budou o skutečných majitelích dostupné v evidenci ministerstva spravedlnosti.

Babiš nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost. Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš ve střetu zájmů je. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda chce prodloužit nouzový stav o 30 dní. Přírůstek nakažených je stále…

02.12.2020 22:02 Aktualizováno Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, řekl dnes premiér Andrej…

Novým předsedou Asociace krajů byl zvolen jihočeský hejtman Kuba

02.12.2020 21:02 Aktualizováno Předsedou Asociace krajů ČR zvolili dnes hejtmani jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS).…

Poslanci řeší rozpočet. Navrhli přesuny za téměř 280 miliard korun

02.12.2020 19:59 Poslanci ve dnešním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř…

Hejtman Schrek se pozastavuje nad efektem antigenních testů

02.12.2020 17:25 Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) postrádá uspokojivou odpověď na otázku, jaký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama