Žaloba na Zemana? Lidovci mají o jejím osudu ve Sněmovně jasno

KDU-ČSL požaduje, aby byla na zářijové jednání Sněmovny jako pevný bod zařazena ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana, kterou v červenci schválil Senát. Klub lidovců zatím nebude chtít vyvolat mimořádnou schůzi, učiní tak pouze v případě, že by v září dolní komora žalobu neprojednala. Schválilo to dnes širší vedení strany. Celostátní výbor se shodl také na podpoře petice za vyšší úhrady domácí zdravotní péče a na požadavku, aby vláda přijala oficiální stanovisko k situaci v Hongkongu.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Sjezd KDU-ČSL 2019
doporučujeme

"Necítíme se být soudci pana prezidenta, ale chceme, aby tuto věc řádně projednal Ústavní soud," řekl dnes ČTK předseda strany Marek Výborný. V případě, že nebude bod zařazen na další jednání Sněmovny 10. září, jsou podle Výborného lidovci připraveni vyzvat představitele demokratických stran ke svolání mimořádné schůze. K tomu, aby se žalobou zabýval Ústavní soud, muselo by ji podpořit přinejmenším 120 poslanců. Pokud se Sněmovna k žalobě nevyjádří do tří měsíců od hlasování v Senátu, považuje se návrh za zamítnutý.

Výbor strany dnes také přijal usnesení, kterým vyzývá ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby vládě předložil stanovisko České republiky k situaci v Hongkongu, kde se v posledních měsících konají demonstrace za větší demokratičnost politického systému. Vedení KDU-ČSL násilí na demonstrantech odmítlo, Česká republika by se podle Výborného měla k situaci vyjádřit nejen z lidskoprávních, ale i ekonomických důvodů. "Hongkong je jedním z nejvýznamnějších obchodních a finančních center světa, proto nestabilita v Hongkongu může mít zásadní globální dopady," píše se v usnesení výboru.

Výbor strany dnes kromě podpořil petici, kterou organizuje Charita ČR za zvýšení příspěvky na domácí zdravotní péči. "Jednoznačně podporujeme, aby byla petice projednána v Poslanecké sněmovně, protože tento segment domácí zdravotní péče je sice nejmenší, ale i nejefektivnější," uvedla první místopředsedkyně strany a senátorka Šárka Jelínková. V současnosti pojišťovny proplácejí poskytovatelům domácí zdravotní péče 60 procent nákladů, Charita chce plnou úhradu. Petici podle Jelínkové dosud podepsalo 36.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Arogantní Hřib bojuje proti všemu." Opozice se pořádně obula do primátora

18.09.2019 13:21 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem…

Přesun Koněva: Do třaskavé kauzy se vložili právníci. A Petříček vzkazuje…

18.09.2019 12:47 Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí…

Premiér a primátor na kordy. Z Hřiba má člověk jen psychické trauma, řekl…

18.09.2019 12:09 Projekt úřednické čtvrti v pražských Letňanech bude pokračovat, řekl dnes během návštěvy Ústeckého…

Minimální mzda v roce 2020: O kolik by mohla vzrůst a kdo ji chce úplně…

18.09.2019 11:47 Od 1. ledna 2019 byla minimální mzda, kterou v České republice pobírá asi 150 tisíc zaměstnanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama