Žantovský se diví opatřením kvůli koronaviru: Začíná to tu být jako v Číně

Nejnovější opatření kvůli šíření koronavirové nákazy v Česku jsou pochopitelně předmětem debat a názory se různí. Bývalý mluvčí prezidenta Michael Žantovský rozhodnutí vlády nechápe. Začíná to tu prý vypadat jako v Číně, odkud se nemoc Covid-19 do světa rozšířila.

Přidejte svůj názor 99 komentářů

Michael Žantovský
doporučujeme

Koronavirem je k dnešnímu dni v Česku nakaženo 19 lidí, vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se snaží předcházet dalšímu šíření nemoci zaváděním nejrůznějších opatření. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou ode dneška vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. 

Pro rozhodnutí zodpovědných politiků nemá pochopení Michael Žantovský, který něco o rozhodování vrcholných představitelů státu. V minulosti byl totiž mluvčím a poradcem prezidenta Václava Havla. Na sociální síti dal už včera jasně najevo, co si myslí.

„Nikdo, ani já jako příslušník nejrizikovější věkové skupiny, si nepřeje, aby se u nás koronavirus šířil, ale dnes u nás zavedená opatření jsou zdaleka nejtvrdší a nejrozsáhlejší ze všech zemí EU, aniž jsou ze všech nejkonzistentnější,“ napsal na facebooku.

Podle Žantovského se omezují práva a volný pohyb českých občanů, aniž by se stát jakýmkoliv způsobem snažil regulovat pohyb ostatních. „Po zrušení přímých letů z Číny přibyla čínským turistům jen drobná komplikace v podobě nutnosti přesedat v Dubaji či jinde. To není spekulace - letěl jsem s nimi v letadle,“ připomněl.

„Italové se dále vesele procházejí po Václavském náměstí, zatímco po dnešní půlnoci musí český občan přilétající např. z Neapole na čtrnáct dní do karantény. V Novém Městě na Moravě nemohou diváci sledovat biatlonové závody na čerstvém vzduchu ani ve dvacetimetrových rozestupech, zatímco v uzavřených halách jásají hokejoví fanoušci namačkáni jeden na druhém,“ konstatuje někdejší diplomat.

Žantovský vzpomněl na zákon o ochraně veřejného zdraví, který umožňuje „zavedení mimořádných opatření při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku v nezbytně nutném rozsahu“. „Otázka je, zda je rozsah těchto opatření nezbytně nutný. Začíná to tu vypadat jako v Číně, a to nejen vinou koronaviru,“ dodal. 

Loading...
Vstupte do diskuze (99)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček se pořádně naštval na Čechy: To je nejhlubší dno společnosti

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) se pořádně naštval. Rozzlobilo ho chování…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Babiš a Havlíček připustili vstup státu do firem v problémech, opozice…

04.04.2020 20:55 Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie…

Zeman a jeho poradci podpořili opatření proti koronaviru

04.04.2020 15:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka …

Související:

Právě se děje

Další zprávy