Žantovský zahájil kampaň za návrat do Senátu. Chce oživit odkaz Václava Havla

Symbolicky v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy dnes zahájil kampaň za návrat do Senátu diplomat, překladatel a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. V Praze 5, kde po 18 letech znovu kandiduje, uctil minutou ticha památku obětí invaze vojsk někdejšího sovětského bloku, která v roce 1968 překazila demokratizační proces známý jako pražské jaro.

Michael Žantovský
doporučujeme

Žantovský uvedl, že si z této doby před půl stoletím odnesl vědomí spoluodpovědnosti za stav společnosti a potřebu "alespoň minimální odvahy" tuto spoluodpovědnost projevovat činy a také potřebu dohody a spojování lidí. "Vzrušuje mne představa, že budu moci udělat alespoň něco málo pro to, aby se poměry u nás zlepšily," uvedl Žantovský.

Kandidovat se znovu rozhodl kvůli tomu, že svoboda a demokracie v Česku jsou ohroženy. "Právě znepokojení nad vývojem, kterým se naše země v posledních letech ubírá, a věrnost odkazu Václava Havla mě nakonec přesvědčily, abych kandidoval do Senátu," uvedl.

Žantovského přišli podpořit mimo jiné místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09), někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která kandiduje do Senátu v Praze 1 a s Žantovským se dohodla na spolupráci, a také zpěvák Tomáš Klus.

V horní komoře se chce Žantovský zasazovat o možnost plnohodnotného života seniorů, kvalitní výuku včetně vzniku univerzity třetího věku v hlavním městě a o uplatňování svobodného přístupu k informacím.

Jednasedmdesátiletý Žantovský byl mluvčím prvního českého prezidenta. V Senátu působil v letech 1996 až 2002, stál v čele zahraničního výboru horní komory. Následně byl postupně velvyslancem v Izraeli a ve Velké Británii. Knihovnu Václava Havla vede pět let.

Žantovský byl členem původní Občanské demokratické aliance a počátkem tisíciletí po dva roky i jejím předsedou. O znovuzvolení do Senátu se uchází jako společný kandidát TOP 09, ODS, STAN a SNK ED. Mezi jeho soupeře patří stávající senátor Václav Láska (Senátor 21), kterého prosazují Piráti, lidovci, Zelení a Liberálně ekologická strana, nebo ředitel Fakultní nemocnice v Motole a někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), kterého podporuje také vládní hnutí ANO.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman: Ti, kdo se nechtějí očkovat, jsou "lehce dementní". Blatného odepsal

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci covid-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím,…

ANO sněmovní volby nevyhraje, premiérem bude Bartoš, tipují bookmakeři

28.02.2021 22:01 Aktualizováno V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je…

Vystrčil navrhnul, aby část platu lidí na home office šla potřebnějším

28.02.2021 15:34 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V dnešním diskusním…

Babišovi a jeho rodině vyhrožoval zastřelením. Policie dotyčného dopadla

28.02.2021 15:31 Aktualizováno Policie informovala letos 8. ledna premiéra Andreje Babiše (ANO), že existuje člověk, který chce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama