Žantovský zahájil kampaň za návrat do Senátu. Chce oživit odkaz Václava Havla

Symbolicky v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy dnes zahájil kampaň za návrat do Senátu diplomat, překladatel a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. V Praze 5, kde po 18 letech znovu kandiduje, uctil minutou ticha památku obětí invaze vojsk někdejšího sovětského bloku, která v roce 1968 překazila demokratizační proces známý jako pražské jaro.

Michael Žantovský
doporučujeme

Žantovský uvedl, že si z této doby před půl stoletím odnesl vědomí spoluodpovědnosti za stav společnosti a potřebu "alespoň minimální odvahy" tuto spoluodpovědnost projevovat činy a také potřebu dohody a spojování lidí. "Vzrušuje mne představa, že budu moci udělat alespoň něco málo pro to, aby se poměry u nás zlepšily," uvedl Žantovský.

Kandidovat se znovu rozhodl kvůli tomu, že svoboda a demokracie v Česku jsou ohroženy. "Právě znepokojení nad vývojem, kterým se naše země v posledních letech ubírá, a věrnost odkazu Václava Havla mě nakonec přesvědčily, abych kandidoval do Senátu," uvedl.

Žantovského přišli podpořit mimo jiné místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09), někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která kandiduje do Senátu v Praze 1 a s Žantovským se dohodla na spolupráci, a také zpěvák Tomáš Klus.

V horní komoře se chce Žantovský zasazovat o možnost plnohodnotného života seniorů, kvalitní výuku včetně vzniku univerzity třetího věku v hlavním městě a o uplatňování svobodného přístupu k informacím.

Jednasedmdesátiletý Žantovský byl mluvčím prvního českého prezidenta. V Senátu působil v letech 1996 až 2002, stál v čele zahraničního výboru horní komory. Následně byl postupně velvyslancem v Izraeli a ve Velké Británii. Knihovnu Václava Havla vede pět let.

Žantovský byl členem původní Občanské demokratické aliance a počátkem tisíciletí po dva roky i jejím předsedou. O znovuzvolení do Senátu se uchází jako společný kandidát TOP 09, ODS, STAN a SNK ED. Mezi jeho soupeře patří stávající senátor Václav Láska (Senátor 21), kterého prosazují Piráti, lidovci, Zelení a Liberálně ekologická strana, nebo ředitel Fakultní nemocnice v Motole a někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), kterého podporuje také vládní hnutí ANO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

24.09.2020 22:26 Aktualizováno Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Další skandál kolem rozesílání roušek. Jak pošta získala osobní údaje…

24.09.2020 17:20 Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama