Zaorálek zruší výběrové řízení na šéfa MUO

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes uklidňoval situaci v Muzeu umění Olomouc (MUO). Oznámil, že zruší výběrové řízení na ředitele Muzea umění v Olomouci (MUO), jež vypsal v červenci před svým odchodem z funkce ministrův předchůdce a spolustraník Antonín Staněk.

Lubomír Zaorálek v pořadu Partie TV Prima
doporučujeme

Zaorálek také oznámil, že ředitelem MUO jmenuje Ondřeje Zatloukala, dosud pověřeného vedením instituce. Jeho zástupcem se stane odvolaný ředitel Michal Soukup. Vedení MUO to uvítalo.

"Budu jmenovat Ondřeje Zatloukala ředitelem Muzea umění Olomouc. Myslím si, že v období, které bylo nyní velmi složité, se za ním semkla celá instituce, což je podivuhodné," řekl ministr. "Ondřej Zatloukal také představuje určitou kontinuitu svým jménem, má otce, který tady hodně dokázal," doplnil. Staňkovo vyjádření se ČTK nepodařilo získat.

Zaorálek dodal, že Soukupa ředitelem nanovo jmenovat nemohl, podle právní analýzy bylo jeho odvolání právně bezchybné. "V rámci řešení, které jsem zvolil, se otvírá prostor pro to, aby se pan Soukup stal zástupcem Ondřeje Zatloukala a pokračoval v práci, kterou si cením," dodal Zaorálek.

"Jsem velmi rád, že (Soukup) zůstává v instituci na pozici, která mu umožní dále se spolupodílet na kormidlu, kterým směrem se instituce v budoucnu vydá," komentoval Zaorálkovy kroky Zatloukal. "Instituce utrpěla velmi výrazně, cítíme se poškozeni, dehonestováni. Nedovedu si představit, jakým způsobem rehabilitovat to, k čemu tady během půl roku došlo, ale udělám pro to maximum," dodal.

Staněk odvolal Soukupa 18. dubna pro jeho údajné selhání při přípravě a řízení projektu stavby Středoevropského fóra (SEFO) v období od září 2018 do dubna 2019. Vytkl mu údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech k projektu a podal na něj trestní oznámení, stejně jako na jeho předchůdce Pavla Zatloukala.

Za to se Zaorálek oběma omluvil. "Jsem přesvědčen, že nedošlo k trestným činům. Tady se stalo něco, co se stát nemělo a já se snažím to napravit," doplnil ministr kultury.

"Rozhodl jsem se, že je potřeba ministerstvu kultury i Muzeu umění pomoci situaci odblokovat a ne abychom se další měsíce, možná roky soudili, zda jsem nebo nejsem ředitelem," řekl na dotaz ČTK Soukup, který dosud své odvolání osobně nepřevzal, a považoval jej tak za neplatné.

MUO čekají jednání kvůli podobě expozice středoevropského výtvarného umění - Středoevropského fóra (SEFO), na který vláda uvolnila 600 milionů korun. Zaorálek projekt označil za mimořádně významný. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž, již žádal jeho předchůdce, označil za riziko. Otvírá se tím znovu cesta k původnímu projektu architekta Jana Šépky.

"Jsou zde ve hře dvě možnosti a to stávající návrh architekta Šépky a nová možnost, o které víme tři týdny, a to, že stát uvolňuje Hanácká kasárna a dává je k dispozici nějaké státní instituci," uvedl Soukup.

Dodal, že v září a říjnu se chystají odborná setkání na ministerstvu kultury, kde budou obě varianty zváženy. "Rozhodneme se na konci října pro jednu z nich," dodal Soukup.

Pracovníci MUO Staňkovy kroky ohledně muzea dlouhodobě kritizovali. Žádali Staňkovu rezignaci, zapojili se i do petice zástupců pražského Centra pro současné umění DOX a uspořádali na protest proti Staňkovi koncert v proluce, kde má SEFO stát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První návrh státního rozpočtu pro rok 2021: Schillerová plánuje schodek…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje…

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama