Zeman bude v pondělí předávat vyznamenání. Kdo bude na Hradě chybět?

Na udílení státních vyznamenání 28. října budou na Pražském hradě opět chybět někteří čelní politici. Prezident Miloš Zeman, jako každoročně, některé své odpůrce a protivníky nepozval, další účast neplánují. Pozvánka například do středy nepřišla místopředsedům Sněmovny Petru Fialovi (ODS) a Vojtěchu Pikalovi (Piráti), nedostali ji ani zástupci některých dalších opozičních stran ze Sněmovny i Senátu nebo například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Předávání státních vyznamenání při stém výročí založení Československa 28. října 2018

Pozvánku do Vladislavského sálu, kde Zeman v pondělí večer předá státní vyznamenání vybraným osobnostem, dosud nedostal šéf ODS Fiala ani předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Na následnou recepci byl pozván poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), s účastí ale nepočítá.

Podobná situace je i u TOP 09. Pozvánku nedostal šéf strany Jiří Pospíšil ani předseda stranických poslanců Miroslav Kalousek. "Řádový den bude pro mě i letos velkou poctou. Být mezi těmi, které Miloš Zeman vyřadil z pozvánek na Hrad, chápu jako státní vyznamenání," uvedl na twitteru Kalousek. Pospíšil tamtéž napsal, že Zeman vyznamenává komunistické pohlaváry, na státní svátek zve jen své kamarády a po celý rok porušoval ústavu. "U toho nebudu dělat statistu. Na Hradě to zřejmě vědí, a tak už mne asi ani nepozvali," poznamenal.

Selekcí na Hradě prošli i poslanci Pirátů. Podle jejich mluvčí Karolíny Sadílkové nedostal přímo do Vladislavského sálu pozvánku nikdo z nich, většina ji má ale k dispozici na následnou recepci. Účast z nich plánují jen Jan Lipavský a Lukáš Kolářík. Žádné pozvání ale nepřišlo nejvýraznějším pirátským osobnostem včetně jejich předsedy Ivana Bartoše, šéfa klubu Jakuba Michálka nebo poslance Mikuláše Ferjenčíka.

Z KDU-ČSL podle mluvčí strany Denisy Morgensteinové obdrželi někteří poslanci pozvánku jen na recepci, Ondřeji Benešíkovi jako předsedovi sněmovního výboru pro evropské záležitosti do schránky dorazilo pozvání i do Vladislavského sálu. Opomenuti zatím zůstali předseda strany Marek Výborný či místopředseda a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Na twitteru Jurečka uvedl, že poslední tři roky na Hrad nechodil, předsedové parlamentních stran by ale podle něj zváni být měli.

Pozvánka podle stranického mluvčího Tomáše Pergla dosud nedošla ani zástupcům Starostů a nezávislých včetně jejich šéfa Víta Rakušana, předsedy jejich poslaneckého klubu Jana Farského, bývalého předsedy Petra Gazdíka a místopředsedkyně STAN Věry Kovářové.

Zeman si pozvané vybíral i mezi Senátory. Pozvánku zatím neobdržel třeba předseda senátorského klubu SEN 21 Václav Láska, zatímco v minulých letech ji vždy dostal. Akce se stejně jako v minulých letech nezúčastní, uvedla jeho asistentka Michala Kováč. Nepřišla ani předsedovi lidoveckého senátorského klubu Petru Šilarovi, předsedovi senátního výboru pro záležitosti EU Václavu Hamplovi (za KDU-ČSL) nebo lidoveckému senátorovi Jiřímu Čunkovi.

Oproti minulosti byli pozváni podle dostupných informací všichni rektoři státních vysokých škol, většina z nich se ale omluvila kvůli služebním cestám. S účastí počítá třeba rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. V minulosti pozvánka nechodila Mikuláši Bekovi, rektorovi brněnské Masarykovy univerzity, které letos ve funkci skončil. Na twitteru dnes napsal, že neúčast rektorů byla primárně zapříčiněna solidaritou se třemi navrženými profesory, které Zeman odmítl jmenovat. "Ten důvod trvá. Solidarita s nepozvanými byla sekundární," uvedl.

Stejně jako loni na Hrad nejspíš nepojede nejvyšší státní zástupce Zeman, který v minulosti odmítl schůzku s prezidentem v době, kdy Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány spadající pod prezidentskou kancelář. Podle mluvčího NSZ Petra Malého pozvánka nebyla ani v dnešní poště.

Pozván do dneška nebyl ani liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Každé ráno vyhlížíme pošťáka. Kdyby mě prezident pozval, tak bych šel, to je slušnost, ale protože mě nepozve, tak si zaplňuji program akcemi v regionu," řekl v úterý ČTK Půta. Rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina pozvání má a podle mluvčí ho využije.

Vláda příští rok počítá s růstem platů, ale ne o inflaci, uvedl Stanjura

26.06.2022 14:44 Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o…

Počasí pro příští týden: Tropy mohou na některých místech přetrvat až do…

26.06.2022 06:30 Už dnes mají teploty v Česku opět překročit třicítku, s tropickým počasím je třeba počítat i v…

SPD navrhla zvýšení základní výměry důchodů

25.06.2022 11:13 Poslanci opozičního hnutí SPD navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na 13…

Rusko nejspíš po půlnoci zbankrotuje. Co bude následovat?

25.06.2022 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti,…

Kyjev zasáhly ruské rakety. Jednoho člověka zabily, dalších šest zranily

26.06.2022 21:53 Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné…

Koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy

26.06.2022 20:51 Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí…

Ministr Stanjura chce letos schodek rozpočtu pod 330 miliard korun

26.06.2022 17:35 Aktualizováno Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce, aby v rámci připravované novely státního rozpočtu na…

Vláda příští rok počítá s navýšením platů, ale ne o inflaci, řekl Stanjura

26.06.2022 14:44 Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o…

Vondráček tvrdí, že v kauze kolem DPP může být stíháno celé hnutí STAN

26.06.2022 13:39 Aktualizováno Kauza kolem korupce v pražském dopravním podniku, ve které byl obviněn a vzat do vazby vlivný…

Vláda se asi postaví k uzákonění manželství pro homosexuály neutrálně

26.06.2022 08:44 Uzákonění možnosti uzavírání manželství i mezi lidmi stejného pohlaví koaliční kabinet Petra Fialy …

Vláda projedná ve středu změny solidárního příspěvku na ubytování uprchlíků

25.06.2022 11:17 Solidární příspěvek pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky, se má od července upravit.…

Poslanci SPD navrhli zvýšení základní výměry důchodů

25.06.2022 11:13 Aktualizováno Poslanci opozičního hnutí SPD navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na 13…

STAN navrhuje na ministra školství Balaše

24.06.2022 19:09 Aktualizováno Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní…

MPSV chce zvýšit od července životní minimum z 4250 na 4620 Kč

24.06.2022 18:07 Aktualizováno Životní minimum by se mohlo od července zvýšit z 4250 na 4620 korun, tedy téměř o devět procent.…

Vedení Starostů našlo kandidáta na ministra školství, v užším výběru je…

24.06.2022 16:55 Aktualizováno Petra Gazdíka, který končí k 30. červnu v čele ministerstva školství kvůli kontaktům s obviněným…

Související:

Právě se děje

reklama