Zeman chce dál rozvíjet vztahy s Čínou

Prezident Miloš Zeman vzkázal Číně, že individuální kroky některých jednotlivců nemohou narušit práci a úsilí, které Česká republika i on dlouhodobě věnuje budování a upevňování přátelských vztahů mezi oběma zeměmi. K dalšímu rozvoji vztahů by podle něj napomohlo zasedání mezivládní komise. Zeman to uvedl v dopise, který zaslal čínskému velvyslanectví u příležitosti dnešních oslav 71. výročí založení Čínské lidové republiky.

Miloš Zeman, ilustrační foto
doporučujeme

"Česká republika i nadále zastává naši politiku jedné Číny, která je ve vzájemných vztazích mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou trvalým závazkem," ujistil Číňany Zeman.

"Dalšímu rozvoji vztahů by jistě napomohlo zahájení politického dialogu, a to realizací již dlouho očekávaného zasedání mezivládní komise, která by vyhodnotila dosavadní vývoj vzájemných vztahů a naplánovala další směřování spolupráce," napsal.

Zopakoval také, že je i nadále připraven odcestovat do Číny na odložený summit 17 zemí střední a východní Evropy, jakmile to okolnosti dovolí. "A to ne v roli čínského agenta, jak mne média často rády nazývají, ale jako ambasador ekonomické diplomacie," zdůraznil.

Mezi ČR a Čínou existuje podle prezidenta "mnoho oblastí s velkým potenciálem spolupráce", například zdravotnictví nebo digitální ekonomika. Věří tomu, že po překonání koronavirové krize budou brzy obnoveny kontakty z doby před krizí stejně jako obchodní spolupráce a cestovní ruch včetně přímých letů.

Zeman také znovu poděkoval Číně za pomoc při první vlně pandemie nového koronaviru. Vzájemnou pomoc v boji proti epidemii připomněl ve svém projevu i čínský velvyslanec Čang Ťien-min.

"Dokud budou obě strany trvat na vzájemném respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti, na vzájemném nezasahování do vnitřních záležitostí druhé země, na vzájemném respektování klíčových zájmů a důležitých záležitostí a dodržovat mezinárodní právo a normy mezinárodních vztahů, tak bude čínsko-české strategické partnerství jistě stabilní a udržitelné," uvedl diplomat.

Vztahy ČR a Číny narušila srpnová cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Čína proti ní ostře protestovala a její ministr zahraničí Wang I Vystrčilovi vyhrožoval, že ho Peking za porušení politiky jedné Číny donutí zaplatit vysokou cenu.

Zeman se v souvislosti s návštěvou rozhodl Vystrčila nezvat na schůzky nevyšších ústavních činitelů. Ti se na dnešním setkání v Lánech ve Vystrčilově nepřítomnosti shodli na tom, že jeho cestu nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Zároveň ve společném prohlášení uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama